IAA Mobility 2023: Bosch, yazılım tanımlı araca yönelik çözümleri ve teknolojisiyle büyüyor

IAA Mobility 2023: Bosch, yazılım tanımlı araca yönelik çözümleri ve teknolojisiyle büyüyor

Dr. Stefan Hartung: “Bosch yazılım ve donanım konusunda bilgili ve yazılım tanımlı aracı gerçeğe dönüştürmek için yeni teknolojiler kullanıyor.”
Araç bilgisayarları: Bosch, satışların 2025’e kadar milyarlara ulaşmasını bekliyor.
İş geliştirme: Mobilite iş sektöründeki satışların 2023 yılında yüzde 10 oranında artması bekleniyor.
Markus Heyn: “Yazılım, kolaylığı ve sürdürülebilirliği daha da artırmanın anahtarı.”
Elektromobilite: Bosch, 2026 yılında 6 milyar Euro’luk satış hedefine ulaşma yolunda ilerliyor.

Stuttgart ve Münih, Almanya- Yazılım, mobilitenin geleceğinin temel taşı. Bosch’un merkezi araç bilgisayarlarından bulut çözümlerine ve yarı iletkenlere kadar tüm alanlarda yazılım tanımlı araç için sunduğu çözümleri ve teknolojiyi başka hiçbir şirket karşılayamaz. Burada Bosch, sadece otomotiv yazılımındaki değil, aynı zamanda bunun için gerekli donanımdaki gücünden de faydalanıyor ve şimdiden araç bilgisayarlarında güçlü bir büyüme kaydediyor. Şirket, 2026 yılında sadece sürücü destek ve bilgilendirici eğlence bilgisayarlarından 3 milyar Euro’luk satış bekliyor. Genel olarak Bosch için ortam değişken ve zorlu olmaya devam etse de ticari gelişmeler olumlu yönde ilerliyor.  

Mobilite iş sektöründe, kur etkilerinin arındırılmasının ardından satışların 2023 yılında yüzde 10 oranında artması bekleniyor. Bu büyüme, fiyat etkilerinin yanı sıra belirgin hacim artışlarını da içeriyor. Münih’teki IAA Mobility 2023’te yaptığı konuşmada Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Stefan Hartung, “Bosch yazılım konusunda çok bilgili ve bunu mobilitenin geleceğini şekillendirmek için kullanıyor. Teknolojimiz, yazılım tanımlı aracı gerçeğe dönüştürecek ve yollara çıkmasına yardımcı olacak.” dedi.

Hartung sözlerine şöyle devam etti: “Mobilitenin yazılım tanımlı geleceğinde, hayati önem taşıyacak olan yalnızca donanım değil, aynı zamanda çeşitli kaynaklardan gelen yazılımların etkileşimidir.” Bosch, kendisini mobilite için bir yazılım şirketi olarak konumlandırırken, aynı zamanda donanım uzmanlığını da her zamankinden daha fazla geliştiriyor. Bu çabanın bir parçası olarak şirket, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren Mobilite iş sektörünü yeniden düzenliyor. Bu, bölümler arası iş birliğini güçlendirecek. Bosch, yalnızca mobilite operasyonlarında 38.000 yazılım geliştirici istihdam ediyor. Bu sayı, otomotiv sektöründeki diğer tüm şirketlerden daha fazladır.

Bosch yazılımları, mobiliteyi daha güvenli ve sürdürülebilir hale getiriyor

Yazılım tanımlı araçlar yeni, merkezi bir BT ve elektronik mimari gerektiriyor. Bosch, bu mimariyi geliştiren ve otomotiv elektroniği ile bulut arasındaki etkileşimi nasıl kontrol edeceğini bilen birkaç şirketten biri. Şirket, farklı üreticiler tarafından üretilen yongalar üzerinde çalışan donanımdan bağımsız bir yazılım sunuyor. Bunun bir sonucu da sürücü desteği ve otonom sürüş sistemleri için özel ara yazılımdır; bu yazılım, aynı zamanda yazılım ve donanımın ayrılmasına da yardımcı olur. Yazılımın tasarım ve geliştirmenin başlangıç noktası olduğu araçlar sürücülere kişiselleştirilmiş, dijital bir sürüş deneyimi sunabilir. Sürücü destek gibi alanlarda yeni işlevler, yazılım güncellemeleri yoluyla araca kablosuz olarak eklenebiliyor. Yönetim Kurulu Üyesi ve Mobilite İş Sektörü Başkanı Dr. Markus Heyn, “Akıllı cihazlarımızda sürekli güncellemelere alıştık. Otomobiller de, herhangi bir makyaj veya model değişikliğinden bağımsız olarak istedikleri zaman yeni işlevleri alabilmelidir. Bosch’un otomotiv yazılımına yönelik çözümleri sayesinde otomobiller daha fazlasını yapabilecek. Çünkü yazılım, kolaylığı ve sürdürülebilirliği daha da artırmanın anahtarıdır.” dedi. Örneğin elektrikli otomobillerde yazılım, ağa bağlı enerji ve termal yönetimini kolaylaştırarak batarya şarj süresini yüzde 20’ye kadar azaltıyor.

Elektromobilite işi Bosch için iyi yönde gelişiyor. Şirket, 2026 yılında 6 milyar Euro’luk satış elde etme yolunda ilerliyor. Bosch, geçen yıl bile elektrikli otomobiller için bileşen üretimini yaklaşık yüzde 50 oranında artırmayı başardı. Sadece elektrikli motor üretimi 2023 yılında iki katına çıkacak. Bosch yazılımı, otomatik batarya geri dönüşüm sistemlerinde olduğu gibi, geniş kapsamlı elektromobilite sektöründe de kilit bir rol oynamaktadır. Yazılım yalnızca bataryaların kaynağını ve durumunu belirlemekle kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıları işlem adımları boyunca yönlendirerek batarya paketlerinin hızlı ve güvenli bir şekilde sökülmesini de sağlıyor.

Her türlü donanımdan bağımsız yeni kontrol konsepti

Donanım ve yazılım mühendisliği birbirinden ayrılmaya başlasa da karşılıklı olarak birbirlerine fayda sağlıyor. Bu durum özellikle yeni nesil ESP gibi modern kaza koruma sistemlerinde açıkça görülüyor. Buradaki en önemli inovasyon yeni bir kontrol konsepti olarak karşımıza çıkıyor: Vehicle Dynamics Control 2.0. Bu yazılım sadece fren sistemine değil, elektrikli güç aktarım çözümlerine ve elektrikli direksiyon sistemine de müdahale edebiliyor. Bu da daha az kontra viraj yöntemi, daha kısa fren mesafesi ve dolayısıyla sürücüler için daha fazla güvenlik anlamına geliyor. Yeni kontrol sisteminin merkezi bir araç bilgisayarına veya ESP kontrol ünitesine entegre edilebilmesi ve gelecekte ayrı bir yazılım paketi olarak sunulacak olması otomobil üreticileri için büyük bir avantaj olarak ortaya çıkıyor. Bu; frenleri, direksiyonu, güç aktarma çözümlerini ve şasiyi merkezi olarak kontrol ederek araç hareketinin tüm yönlerini koordine eden yazılım çözümü olan araç hareket yönetiminin bir parçası olacak.

Tüm değer zinciri boyunca Bosch endüstriyel teknolojisi

Ancak Bosch yazılımının değiştireceği tek şey sürüş değil, aynı zamanda araçların üretim şekli. Örneğin şirket, bir takip ve izleme çözümü yardımıyla otomotiv tedarik zincirlerini güvence altına alıyor. Bu çözüm, nakliye kasalarının konumunu ve durumunu gerçek zamanlı olarak kaydederek şeffaf ve güvenli bir takip sağlıyor. Endüstri 4.0 yazılımı Nexeed, batarya hücresi fabrikalarındaki hurda oranlarının mevcut yüzde 10 ila 15 seviyesinden önemli ölçüde azaltılmasına yardımcı oluyor. Buna ek olarak Bosch, otomotiv üretimindeki anormallikleri ve hataları erken bir aşamada tespit etmek için yapay zekayı (AI) kullanabiliyor ve böylece üretim maliyetlerini azaltabiliyor. Bosch halihazırda kendi tesislerinin 50’sinde bu tür bir yapay zeka yazılımı kullanıyor. Bosch’un Bursa’daki Güç Aktarma Çözümleri  tesisinde yazılım, üretim maliyetlerinin önemli ölçüde azaltılmasına yardımcı oldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Telefonlarını yastığının altına koyanlar dikkat: Apple, kullanıcılarına yönelik çağrıda bulundu! – Teknoloji

Telefonlarını yastığının altına koyanlar dikkat: Apple, kullanıcılarına yönelik çağrıda bulundu! – Teknoloji

Apple’ın resmi internet sitesinde, iOS işletim sisteminin son sürümü ile ilgili “iPhone İçin Önemli Güvenlik Bilgileri” başlığı altında, gece boyunca telefonlarını şarj eden kullanıcılara yönelik uyarılar yer aldı.

Apple, kullanıcılarına “Aygıt çalışır durumdayken veya güç kaynağına takılıyken cildinizin aygıtla, güç adaptörüyle veya kablosuz şarj aletiyle uzun süre temas halinde olmasını engellemek için sağduyulu davranın” çağrısında bulundu.

Yayınlanan uyarıda, cihazın güç kaynağına bağlı şarj kablosu ve bağlayıcısının uzun süre boyunca ciltle temas etmesinin ve şarj edilen cihazın havalandırılmamış ortamlarda bulunmasının “Rahatsızlığa veya yaralanmaya yol açabileceğine” işaret edildi.

Ayrıca son olarak kullanıcılara; cihazlarını, kablosuz şarj aletini ya da güç adaptörünü battaniyelerinin, yastıklarının veya vücutlarının altına koymamaları ve bu şekilde uyumamaları da önerildi.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

İngiltere’nin uçtan uca şifrelenen mesajlara yönelik planı, Apple’ı kızdırdı! – Teknoloji

İngiltere’nin uçtan uca şifrelenen mesajlara yönelik planı, Apple’ı kızdırdı! – Teknoloji

İngiltere hükümeti, 2016’da kabul edilen Soruşturma Yetkileri Yasası’nı (IPA) güncelleme çalışmalarına devam ediyor. Yeni hazırlanan teklif, İçişleri Bakanlığı’nın uçtan uca şifreli iletişime olanak sağlayan uygulamaların güvenlik özelliklerini, halka haber vermeden devre dışı bırakma yetkisini içeriyor. Eğer bu düzenleme yasalaşırsa, İngiltere hükümeti WhatsApp, iMessage gibi uçtan uca şifreli online mesaj servislerini kullanan kullanıcıların mesajlarını görüntüleyebilecek.

Bu yeni tekliflerin yasalaştırılma sürecinde, Apple, güvenliği zayıflatmak yerine FaceTime ve iMessage gibi hizmetlerini İngiltere’den kaldırma ihtimalini açıkladı.

Surrey Üniversitesi’nden siber güvenlik uzmanı olan Prof. Dr. Alan Woodward, teknoloji şirketlerinin hükümetin bu taleplerini kabul etme ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor. Woodward, “Eğer hükümet, bazı büyük teknoloji şirketlerinin bu taleplerine uyacağına inanıyorsa, bunun arkasında kibir ve cehalet olabileceğini” ifade etti.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Google, ‘Uçak modu’na yönelik yeni bir çalışma gerçekleştiriyor – Teknoloji

Google, ‘Uçak modu’na yönelik yeni bir çalışma gerçekleştiriyor – Teknoloji

Google farklı özellikler ve cihazlar için çalışmalarını sürdürürken, yeni bir patent başvurusu ortaya çıktı. Bu patent başvurusuna göre akıllı telefonlarda ‘Bağlantılı Uçuş Modu’ yer alacak. Telefonlar, basınç, kabin sesleri ve diğer durumları değerlendirerek uçuş moduna geçecek. 

Yeni özellik, hızlanma, motor gürültüsü, kabin sesleri, basınç ve radyo sinyallerini algıyacak ve kişinin uçuş yapıp yapmadığını anlayacak.

AB ÜLKELERİ İÇİN DE BİR KARAR ALINMIŞTI

Geliştirilme aşamasında olduğu aktarılan özellikle ilgili şu anda detaylar belli olmasa da geçen yıl Avrupa Komisyonu konu hakkında bir karar almıştı. 

Bu karara göre üye devletlerin 5G frekans bantlarını uçaklar için kullanılabilir hale getirmeleri için son tarihi 30 Haziran 2023 olarak açıklamıştı. Bu tarihten itibaren artık yolcular, uçuş sırasında telefonlarının tüm özelliklerini kullanabilecekti.

Yani AB ülkeleri arasında seyahat edenler aramalarının yanı sıra diğer internetten yapılan işlerini kullanabilecek.  


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Türkiyenin İlk Akü Markalarından EAS, 60. Yılında Yeni Nesil Araçlara Yönelik Ürün Serilerini Tanıttı

Türkiyenin İlk Akü Markalarından EAS, 60. Yılında Yeni Nesil Araçlara Yönelik Ürün Serilerini Tanıttı

İnci GS Yuasa çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk akü markalarından EAS, 60. yılında tüm yeni nesil araçlara hitap edecek şekilde yenilediği ürün portföyünü bayilerine tanıttı. 

Pazardaki ürün çeşitliliğine katkı sağlamaya devam eden İnci GS Yuasa, EAS markası altında otomobil ve hafif ticari araçlar için yeni AGM, EFB, Extr A, Activ A ve ağır vasıta araçlar için de EFB, Extr A, Activ A, Pride serisi aküler ile günümüz araçlarına en yenilikçi enerji depolama çözümlerini sunuyor.

 İnci Holding ve GS Yuasa iştiraki İnci GS Yuasa’nın markalarından EAS, 60. kuruluş yıl dönümünde yenilediği ürün serisiyle binek, hafif ticari ve ağır vasıta olmak üzere ürün portföyünü tüm yeni nesil araçlara hitap edecek şekilde yeniledi. “Yolların kralına akülerin kralı yakışır” sloganıyla 60 yıldır müşterilerine güvenilir bir hizmet sunan EAS’ın yeni ürün portföyünün yer aldığı web sitesi www.easaku.com da Haziran ayı itibariyle yenilendi. İnci GS Yuasa’nın Japon teknolojisiyle geliştirdiği ve Manisa’daki tesislerinde ürettiği yeni EAS Akü ürün ailesi her türlü aracın ihtiyacına uygun akü çözümünü sunuyor.  

Japon teknolojisiyle yenilenen EAS Akü ürün ailesi start-stop teknolojisine sahip yeni nesil üst segment araçlar için tüketicilerle buluşan EAS Start-Stop AGM serisi hem araç performansını artırıyor hem de kullanıcı memnuniyetini üst seviyeye taşıyor. Yenilenen ürün serisi, 3,5 kata kadar daha uzun çevrim ömrü*, minimum su kaybı, AGM teknolojisine özel basınç kontrollü valfli buşonlarıyla maksimum dayanıklılık ve sızdırmazlık özelliklerine sahip. 

EAS Start-Stop EFB serisi standart start-stop araçlar için özel olarak tasarlandı. Güçlendirilmiş yüksek kaliteli plakalara ek olarak özel geliştirilmiş pasta formülü ile yeni nesil, yüksek elektrik tüketimi olan araçlarda bile hiçbir bakım gerektirmeden, 2,5 kata kadar daha uzun ömür* ve ekstra performans sağlar. 

Yüksek enerji ihtiyacına sahip konvansiyonel yeni nesil araçlar için tasarlanan EAS Extr A ise özel ızgara dizaynı ve güçlü pozitif plakaları sayesinde 2 kata kadar daha uzun ömür* ve   % 15’e kadar daha fazla marş basma gücüne* sahip

 

Araç üreticilerinin güvenilir tercihi EAS Activ A serisi ise konvansiyonel araçların standart elektriksel gereksinimlerini karşılayacak nitelikte, bakım gerektirmeyen tam kapalı özel kapak sistemiyle dizayn edildi. Gelişmiş teknolojisi sayesinde bakım gerektirmeyen Activ A serisi ürün takibi sağlayan QR ve barkod teknolojisine sahip. 

*EAS Activ A serisine göre

Ağır vasıtaların gerçek performansı için doğru tercih “EAS Akü Ağır Vasıta Serisi”

EAS’ın ağır vasıtalara yönelik geliştirdiği büyük akülerinde ise dört yeni ürün serisi bulunmakta. Start-stop veya yüksek elektriksel donanıma sahip uzun yol araçları için özel olarak geliştirilen ve çekici arka şasi kullanımına uygun EFB Ağır Vasıta Serisi 2,5 kata kadar daha uzun ömrü** ve 60 kata kadar daha uzun süre titreşim direnci** ile üstün performans ve güç sağlar.  

Yoğun şehir trafiğinde dağıtım, taşıma ve ulaşım sağlayan araçlar için özel olarak geliştirilen EAS Extr A Ağır Vasıta Serisi, 2,5 kata kadar daha uzun ömrü** ve 30 kata kadar daha uzun süre titreşim direnci** ile maksimum güç ve performans sağlar.

Zorlu koşullarda çalışan inşaat araçları ve kamyonlar için geliştirilen EAS Activ A Ağır Vasıta Serisi 2 kata kadar daha uzun ömrü** ve 10 kata kadar daha uzun süre titreşim direnci** ile yüksek dayanıklılık sağlar. 

Yüksek elektriksel donanıma sahip olmayan ağır vasıtalar için geliştirilen EAS Pride Ağır Vasıta Serisi hibrit teknolojisi ve özel açılabilir labirentli buşonlarıyla standart araçların ihtiyaçlarını karşılar. 

*EAS Pride Ağır Vasıta serisine göre

Türkiye’den 6 kıtada 80’in üzerinde ülkeye ihracat 

İnci GS Yuasa’nın otomotiv dünyasındaki gelişmelere paralel en yenilikçi çözümleri müşterilerle buluşturduğunu vurgulayan İnci GS Yuasa İcra Direktörü Kadir Kaymakçı, “İnci GS Yuasa olarak, bugün ülkemizden, 6 kıtada 80’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirirken, satış gelirlerimizin yaklaşık yüzde 60’ını yurt dışı satışlarından elde ediyor, ülke ekonomisine ve sektörümüze katkı sunmaya devam ediyoruz. 2015 yılından itibaren son 7 yıllık performansımıza baktığımızda İnci GS Yuasa olarak 25 bin Mega Watt saatlik enerji depolayan akü çözümleri ürettik. 2022 yılında ihracat hacmimizi ve net satış gelirlerimizi bir önceki yılın 2 katına çıkarttık. İstikrarlı büyümemizi; ihracat gücümüz, yüksek teknolojili ürünlerimiz ve bölgesel avantajlarımız ile artırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz. Japon akü devi GS Yuasa ortaklığından aldığımız güçle, 6 milyon euroluk yatırım ile otomotiv ve endüstriyel akü alanında teknoloji önderi olmayı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda teknoloji girişimleri ve AR-GE yatırımlarına hız kesmeden devam etmeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

EAS markası ile yeni nesil araçların ihtiyaçlarını ve kullanıcıların gereksinimlerini karşılayacak müşteri odaklı ürünler geliştirdiklerini belirten İnci GS Yuasa Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Gökçe Yılancıoğlu Tellici ise “Türkiye’nin ilk akü markaları arasında yer alan, ‘Akülerin Kralı’ sloganıyla hafızalara kazınan EAS markamızın 60. yıl dönümünde her segmentteki araçların ihtiyaçlarını karşılayan ürünlerimizi bayilerimizin de katıldığı bir lansmanla tanıttık. En ileri teknolojilerle donattığımız ürün serilerimizle binek, hafif ticari ve ağır vasıta olmak üzere her segmentteki araca ve teknolojilere uygun enerji depolayan çözümler sunuyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

WhatsApp kullanıcı deneyimine yönelik yeni bir özellik geliştiriyor – Teknoloji

WhatsApp kullanıcı deneyimine yönelik yeni bir özellik geliştiriyor – Teknoloji

Yeni özellik bir süredir konuşuluyordu. Gelmesi beklenen özellik herhangi bir sohbet içinde öne çıkarılması istenen mesajın yukarıda gözükmesini sağlıyor. Beta sürümünde görülen özellik, ‘bir süre kalsın’ diye de ayarlanabiliyor. Bu kapsamda 24 saat, 7 gün ve 30 gün sunuluyor.

WhatsApp sohbetler ve gruplar içinde mesajları üst kısımda sabitlemeyi denerken aynı zamanda kısa bir süre önce bilinmeyen numaralardan gelen aramaları sessize almayı sağlayan bir özelliği sunmuştu.


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Canon, yayıncılık ve film yapımcılığına yönelik ürün serisini genişletti

Canon, yayıncılık ve film yapımcılığına yönelik ürün serisini genişletti

Görüntüleme teknolojileri lideri Canon’un üstün teknolojiye sahip yeni ürünleri, yayıncılar ve film yapımcılarının hayatını kolaylaştırıyor. Canon’un, yeni ürün paketi içerisinde Cine-Servo lens olan CN8x15 IAS S E1/P1, modüler genişletme ünitesi olan EU-V3, EOS ürün yazılım güncellemesi ve 27 inç 4K profesyonel referans ekranı olan DP-V2730 yer alıyor.

 

Dünyayı sinematik bir bakışla yakalayın: CN8x15 IAS S E1/P1

Odak aralığı, kompakt boyut ve hafifliğin olağanüstü kombinasyonunu sunan “CN8x15 IAS S E1/P1”, Canon’un ünlü sıcak renk bilimine sahip ve güzel, pürüzsüz bokeh üreten 11 bıçaklı diyaframı ile kullanıcılarına tutarlı sonuçlar sunuyor. Olağanüstü optik performansıyla HDR, 4K ve 8K prodüksiyonlarda nefes kesici görüntü kalitesi sunan CN8x15 IAS S E1/P1, PL Yuva kullanıldığında ZEISS eXtended Data™ (XD) iletişimine olanak tanıyan ilk Cine-Servo lens olmasıyla da öne çıkıyor. Bununla birlikte güçlü ve çıkarılabilir servo motor sürücüyle omuzda kullanımı mümkün kılarak belgesel ve sinema prodüksiyonlarında de belgesel gibi çekimleri kolaylaştırıyor. CN8x15 IAS S E1/P1’in, Super 35mm kameraları desteklemesi bu lensi çok çeşitli sinema ve yayın prodüksiyonu için ideal bir seçenek haline getiriyor. 15 mm’de geniş açıdan 120 mm telefotoya kadar genişleyen odak aralığıyla full frame sensör kapsamı sunuyor. 

 

EU-V3: EOS C500 Mark II ve EOS C300 Mark III ile uyumlu canlı prodüksiyon için modüler genişletme ünitesi

Yayın, etkinlik ve canlı spor prodüksiyonları için izleyicilere favori takımlarının maçını izlerken benzersiz bir perspektif sunan geniş formatlı sensör donanımlı kameralara geçişin artmasıyla birlikte Canon, EU-V3 genişletme modülünü kullanıma sunuyor. Bu modül, EOS C500 Mark II ve EOS C300 Mark III için modüler tasarımı temel alarak, çok sayıda makinenin kullanıldığı düzeneklere ve canlı prodüksiyonlara yönelik işlevleri genişletiyor ve destekliyor. Bununla birlikte EU-V3, bir prodüksiyon değiştiriciden canlı yayın akışının gerçek zamanlı izlenmesine kadar olanak tanıyan özel bir SDI dönüş özelliği de sunuyor. Kullanıcıların ekranın üst veya sağ tarafında görüntüleyebilecekleri Odak Pozisyonu Ölçer, bir mesafe ölçeği üzerine birden fazla odak pozisyonunu kaydetmelerine olanak tanıyor. 

 

DP-V2730: Yeni nesil için 4K HDR ekran

Gerek film yapımcıları gerekse yayıncılar için mükemmel bir seçenek olan DP-V2730’un hem sette hem de post prodüksiyon ortamları için ideal olan, minimum parazit ile yüksek parlaklık sağlayan 27 inç ekranı kullanıcıların vazgeçilmezi olacak. Canon’un tüm ekranı kuşatan son teknolojili parlaklığı, ayrıntılı gölgeleri ve geniş renk yelpazesi, Dolby Vision onayına ve EBU TECH3320 standartlarında 1A Sınıfı Derecesine sahip olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Yayınlar ve film yapımı için ideal bir yardımcı olan bu ekran, çekim seti stüdyoları, yayın karavanları ve post prodüksiyon montajı, VFX ve renk gradasyonu için yüksek kalitede 4K HDR performansı sunuyor. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra HDMI girişleri ile DP-V2730, birden fazla iş akışına sorunsuz entegrasyon sağlarken LAN bağlantısı ile de çok sayıda Canon ekranına kolayca bağlanabiliyor. 

 

Cinema EOS Ürün Yazılımı: ufuklar genişlesin 

Seride yer alan ve hem EOS C500 Mark II hem de EOS C300 Mark III için geçerli olan Cinema EOS Ürün Yazılımı güncellemesi, her iki kameranın da canlı ortamlar ve iş akışlarında kullanılabilmesini sağlıyor. Temel güncellemeler arasında XC protokolünün uygulanması, AF özelliklerinin güçlendirilmesi, 4 kanallı ses gösterimi, Frame.IO’nun C2C (Kameradan Buluta) hizmeti için destek ve yeni aksesuar ve lens desteği bulunuyor. 

 

CN8x15 IAS S E1/P1 temel özellikler:

8x büyütme kapasiteli 15-120 mm geniş açı
180 mm’ye kadar erişim sunan dahili 1,5x genişletici
Full Frame sensör kapsamı (genişletici kullanıldığında)
HDR, 4K ve 8K çekim için yüksek kaliteli optikler 
Çıkarılabilir sürücü ünitesi ile modüler tasarım
EF’den PF’ye geçiş için değiştirilebilir lens yuvası
ZEISS eXtended Data (XD) desteği sunan ilk Cine-Servo lensi

 

EU-V3 temel özellikler:

Dönüş İşareti SDI Girişi
Uzaktan Kumanda B (RS-422)
Ethernet
Kayıt İşareti Desteği
V yuvalı pil plakası (D-TAP ile)
12 Pimli Lens Terminali
DC ÇIKIŞI 12 V-2 A

 

Cine EOS ürün yazılımı güncellemesi:

XC protokolü desteği 
120p/100p AF desteği 
Ağır ve Hızlı Modda Çekim sırasında yüz tespiti
4 kanallı ses gösterimi
Frame.IO desteği
Flex Zoom Serisi ve CN8x15 IAS S E1/P1 lens desteği

 

DP-V2730 temel özellikler:

27 inç 4K UHD HDR Ekran
1.000 cd/m2 parlaklık ve 0,001 cd/m2 siyah seviyeleri
Ödüllü izleme araçları
Dolby Vision ve 1A Sınıfı EBU TECH3220 standartlarına sahiptir
8K desteği ile İkili/Dörtlü ekran
12G-SDI ve HDMI bağlantısı

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com