Yurt dışından son anda telefon alanlar şebeke sorunu yaşıyor! – Teknoloji

Yurt dışından getirilen telefonlara uygulanan izin bedeli, Resmi Gazete kararıyla 6 bin TL’den 20 bin TL’ye yükseltildi. Ancak bu kararın yürürlüğe girmesinden hemen önce, vatandaşlar eski fiyat olan 6 bin TL’lik izin bedelini yatırmak istediler. Bu durum, e-Devlet üzerinden yoğunluk oluşturarak sistemde kilitlenmeye neden oldu. Bugün ise ödemeyi yapan bazı kişiler, telefonlarında servis bulunmadığını belirtti.

DÜN SİSTEM KİLİTLENDİ

Resmi Gazete kararı ile bazı vergi ve harç oranlarında artış yapıldı. Ticari mahiyette olmaksızın, yolcuların kendi kullanımları için yurt dışından getirdikleri telefonların kullanım izninden alınan maktu harç tutarı ise 20 bin lira oldu. Bu gelişmenin ardından telefon izin bedelini eski fiyat 6 bin liradan ödemek isteyenler e-Devlet’te yoğunluk oluşturdu. Sistem ödeme taleplerini yanıt vermiyor.

GÜNDEM OLDU

Cep telefonu kayıt ücretinin 20.000 liraya yükselmesi üzerine son gün 6091 lirada BTK İMEİ kaydı yapan birçok vatandaşın telefonu bugün “Servis yok” uyarısı veriyor.

Ödeme yapılmış olmasına rağmen takılan hatların cihazlarla eşleşmediğini söyleyen kullanıcılar, hatların da kendi üzerlerine kayıtlı olduğunu belirtiyor. Ek olarak BTK ile görüştüğünü söyleyen bir kullanıcı, birkaç saat içinde durumun çözüleceğine dair bir geri bildirim aldığını söyledi.

Zam yapılacağı gün, yani cuma yapılan kayıtların BTK tarafınsan operatörlere bildirilmediği de düşünülüyor. Bu bağlamda cihazlarda SIM bloke olarak görülüyor. 


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com