İlk Türk astronot Alper Gezeravcı – Teknoloji

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı – Teknoloji

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’nın da üyesi olduğu Ax-3 misyonu, SpaceX Dragon uzay aracıyla NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan Türkiye saatiyle 00.49’da Uluslararası Uzay İstasyonu’na başarılı bir şekilde fırlatıldı.

ALPER GEZERAVCI’YA ÜÇ ASTRONOT DAHA EŞLİK EDİYOR

Axiom Space’in, “Ax-3” görevinde Alper Gezeravcı’ya ABD’den Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetlerinden Pilot Walter Villadei ve İsveç’ten Marcus Wandt eşlik ediyor.

Anlık Dragon kapsülünün içinden gelen görüntülerde Alper Gezeravcı’nın camdan dışarıya baktığı ve elinde kalem çevirdiği görülüyor.

FIRLATMA ÖNCESİ NELER YAŞANDI

SpaceX, Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’nın da üyesi olduğu Ax-3 misyonunun bugünkü uçuşuna ilişkin tüm sistemlerin iyi durumda ve hava durumunun da uygun olduğunu bildirdi. Dün son kontrollerinin tamamlanması için uçuşu bugüne ertelenen Ax-3 misyonuyla ilgili fırlatmayı gerçekleştirecek SpaceX firmasından açıklama yapıldı. SpaceX’in sosyal medya hesabı X’ten yapılan paylaşımda, “Ax-3’ün bugünkü fırlatması için tüm sistemler iyi durumda gözüküyor. Fırlatma için hedef ABD doğu saatiyle 16:49 (TSİ 00:49) ve havanın uygunluğu yüzde 80” ifadeleri kullanıldı.

Astronotlar fırlatmadan önce aileleriyle vedalaştı.

KAPSÜLDEN İLK FOTOĞRAF

Alper Gezeravcı ve 3 astronot uzay aracına gitti. Alper Gezeravcı cam kenarında yer aldı.

SPACEX’TEN AÇIKLAMALAR

SpaceX’ten yapılan açıklamaya göre Gezeravcı’nın da üyesi olduğu Ax-3 misyonunun, SpaceX Dragon uzay aracıyla NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) 18 Ocak’ı 19 Ocak’a bağlayan gece TSİ 00:49’de fırlatılması planlanıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, sosyal medya hesabından, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapacak Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’ya ilişkin tanıtım videosu paylaşımında bulundu. Bakan Kacır, ‘Gurur Duy Türkiye’ etiketiyle yaptığı paylaşımda, “Haydi Türkiye, bu gece 00.49’da herkes ekran başına” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’DAN İLK İNSANLI UZAY PROGRAMINA MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ax-3 misyonunda yer alarak tarihe geçen ilk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu ile ilgili video mesaj yayınladı. Tarihi bir ana tanıklık edildiğini ifade eden Erdoğan, yeni bir başlangıç yapıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu ile birlikte Milli Uzay Programı hedeflerinden birini daha gerçekleştirdiklerini söyledi.

FALCON 9 ROKETİ 

Falcon 9’un pisteki ilk görüntülerinden

SpacesX’in astoronot kıyafetiyle birlikte paylaştığı Alper Gezeravcı’nın fotoğrafı:

ALPER GEZERAVCI KİMDİR?

İlk Türk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, 1979’da Mersin’in Silifke ilçesinde doğdu. Babasının mesleği nedeniyle büyürken Türkiye’nin farklı illerinde yaşadı.


Axiom Space’in internet sitesinde yer alan bilgiye göre Gezeravcı, İstanbul Hava Harp Okulu’nda Elektronik Mühendisliği alanında lisans eğitimini tamamladı. Ayrıca Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptı.

ALPER GEZERAVCI UZAY YOLCULUĞUNA ÇIKARKEN YURTTAN KARELER

Türkiye’nin ilk uzay yolculuğu nedeniyle Başkent Ankara’nın simgelerinden Atakule, kırmızı-beyaz renklerle ışıklandırıldı.

Bir Fenerbahçe taraftarı, SpaceX’in Florida’daki merkezinde Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğunu takip ediyor.

Yurdun dört bir yanından vatandaşlar fırlatmayı takip etti. 

KALEM ÇEVİRDİ

Alper Gezeravcı, yerçekimin azalmaya başlamasıyla Dragon kapsülü içerisinde kalemi çıkararak yerçekimini test etti.

Kaynaklar: NTV, Hürriyet, Aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın