Intel’de tarihin en büyük zararı – Teknoloji

Intel’de tarihin en büyük zararı – Teknoloji

Mikroçip üreticisi Intel, 2023’ün ilk çeyreğine ait bilançosunu açıkladı. Buna göre, şirketin gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 azalarak 11,7 milyar dolara geriledi.

Geçen yılın ocak-mart döneminde 18,4 milyar dolar gelir sağlayan Intel, bu yılın ilk çeyreğinde 2,8 milyar dolarlık net zarar açıkladı.

Geçen yılın aynı döneminde 8,1 milyar dolar net kar elde eden şirket, hisse başına 0,66 dolar zarar bildirdi. Bu rakam, Intel’in şimdiye kadarki en yüksek çeyreklik zararı olarak kaydedildi. Geçen yılın ilk çeyreğinde ise hisse başına 1,98 dolar kar elde edilmişti.

Intel CEO’su Pat Gelsinger, makroekonomik görünüme dair temkinli kalmaya devam ettiklerini belirtti ve şirketi 1 trilyon dolarlık pazar fırsatından yararlanmak için “IDM 2.0” stratejisine odaklanarak en iyi şekilde konumlandıracaklarını vurguladı.

Şirketin CFO’su David Zinsner, verimliliği artırmak ve maliyet tasarrufları sağlamak için gider yönetiminde disiplinli olmayı sürdüreceklerini ifade etti. Zinsner, “IDM 2.0” stratejisini ilerletmek için gereken yatırımlara öncelik vereceklerini belirtti.

Intel, 2021 yılında “IDM 2.0” stratejisini açıklayarak üretim, inovasyon ve ürün liderliği hedeflerini duyurmuştu. Şirket, bu hedeflere ulaşmak için gerekli yatırımları yapmayı planlıyor.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın