NASA, hayalet kozmik elin kemiklerini fotoğrafladı – Teknoloji

NASA, hayalet kozmik elin kemiklerini fotoğrafladı – Teknoloji

California Stanford Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Roger Romani’nin IXPE ile 17 gün boyunca MSH 15-52 bulutsusunu gözlemledikten sonra NASA’nın yaptığı açıklamada “2001 yılında NASA’nın Chandra X-ışını Gözlemevi, PSR B1509-58 pulsarını ilk kez gözlemledi ve pulsarın bulutsusunun bir insan eline benzediğini ortaya çıkardı. Pulsar, elin “avuç içi”ne gelen kısmın tabanında bulunuyor. MSH 15-52, Dünya’dan 16.000 ışık yılı uzaklıkta yer almakta.” ifadelerine yer verildi.

Araştırmanın başyazarı Stanford Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Roger Romani:

“IXPE verileri bize, ‘eldeki’ manyetik alanın haritasını veriyor. X ışınlarını üreten yüklü parçacıklar, manyetik alan boyunca hareket ederek, tıpkı bir insanın elindeki kemiklerin elin şeklini belirlediği gibi bulutsunun şeklini ortaya çıkarıyor.”

PARÇACIK HIZLANDIRICI PULSARLAR

Araştırmanın ortak yazarı Stanford Üniversitesinden araştırma görevlisi Niccolo Di Lalla ise pulsarın etrafındaki süper enerjili madde ve anti-madde parçacıklarının davranış biçimlerinin incelenmesiyle pulsarların parçacık hızlandırıcı olarak nasıl hareket edebileceğinin keşfedildiğini bildirdi.

Araştırmada bulutsunun içinde pulsardan “bileğe” doğru yönelen bir “parlak X-ışını püskürmesi” bulunduğu bilgisine ulaşılırken ayrıca manyetik alanın ışının başlangıcında zayıf olduğu görülürken sonlara doğru güçlenerek daha sabit ve yoğun bir hale geldiği belirtildi.

“Avuç içinde yer alan pulsarın yakınındaki türbülanslı bölgelerde ise parçacıkların enerjilerinin artarak “bilek, parmaklar ve başparmak” boyunca manyetik alanın sabit olduğu bölgelere doğru yöneldiği tespit edildi.

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın