Öğrenciye vergisiz telefon ne kadar olacak? Vergi uzmanı açıkladı – Teknoloji

Öğrenciye vergisiz telefon ne kadar olacak? Vergi uzmanı açıkladı – Teknoloji

Öğrencilere vergisiz olarak hangi telefon ve bilgisayar modellerinin satılacağı merak konusu oldu.  Birçok öğrenci vergisiz verilecek olan telefon modellerini araştırıyor. Peki vergisiz verilecek olan telefon modelleri neler? Hangi markaların telefonlarında geçerli olacak? Vergisiz bilgisayar modelleri neler? Vergisiz bilgisayarlar ne kadar olacak?

Özellikle akıllı telefonlarda, KDV ve ÖTV indirimi ile fiyatların yüzde 50’ye varan oranlarda düşmesi bekleniyor. Bu düzenleme kapsamında Türkiye’de üretilen akıllı telefonlar, yüzde 20 KDV ve matrah limitine bağlı olarak yüzde 25, 40, 50 gibi farklı oranlarda değişen ÖTV ile satışa sunulacak.

HANGİ TELEFON MARKALARINDA GEÇERLİ OLACAK?

Vergisiz telefon ve bilgisayarlar projeleri çerçevesinde, yerli üretim akıllı telefon markaları ve modelleri de öne çıkıyor. Örneğin, Xiaomi, OPPO, Vivo gibi markaların ürettikleri telefonlar vergisiz döneme dahil olacak. Aynı zamanda yerli markalar arasında Casper, Reeder, General Mobile gibi firmaların ürünleri de vergisiz olarak piyasaya sürülecek.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI AYRINTILARI AÇIKLADI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun açıklamasına göre, bu vergisiz telefonlar projesi yalnızca üniversite öğrencileri değil, açıköğretim ve yüksek lisans öğrencileri de dahil olmak üzere tüm öğrencilere açık olacak. Ayrıca, alınan telefonlar iki yıl boyunca başkası tarafından kullanılamayacak ve aylık 10 GB ücretsiz internet hizmeti sunulacak.

Vergisiz olarak satılacak telefon modelleri hangileri?

Xiaomi: Redmi 9C, Redmi 9T, Redmi Note 10S, Redmi 10 2022,

OPPO: A15, Reno 5 Lite,

Vivo: Y11s, Y21s, Y53s

Samsung: Galaxy A01, Galaxy A21s, Galaxy A30, Galaxy A52, Galaxy,

TCL: 20 SE, 20 E, L7,

Reeder: S19 Max Pro S

Realme: C21, C21Y, C25 Omix: X300, X500,

Tecno Mobile: Camon 16,

General Mobile: 21, Poco C40, Phoenix 5G, 24 Pro

Casper: VIA X30 Plus, VIA M30 Plus

OMIX: X5

VERGİ UZMANI MUHAMMET BAYRAM “AKILLI TELEFON FİYATLARI YARI YARIYA DÜŞECEK”

Cumhuriyet’in haberine göre, vergi uzmanı Muhammet Bayram vergisiz telefon ve bilgisayarların fiyatlarının ne kadar düşeceğini açıkladı. Açıklamasında “Bilgisayarlar üzerinde bizim ülkemizde yüzde 18 oranında KDV söz konusu. Ama akıllı telefon olarak adlandırılan cihazlarda ise yüzde 1 puanlık Kültür Bakanlığı payı, yüzde 12 TRT payı, bunların üzerine yüzde 50 ÖTV ve onun da üzerine yüzde 18 KDV uygulanıyor.  Toplamdaki vergi oranı yüzde 100’e varıyor. Vergisiz bir telefon veya tablet, notebook gibi bir cihaz alınırsa bunun vergisiz fiyatı yarı yarıya gelecektir. Yani 2 bin tl olan akıllı cihazın bedeli bin tl ye düşecektir. Bu uygulama büyük ihtimalle yerli bilgisayar ve akıllı telefon üreticilerine uygulanacaktır. Çünkü yabancı akıllı telefon ve bilgisayar üreticilerine uygulanması durumunda cari açığı arttırma durumu söz konusu olacaktır. Bu nedenle yerli firmaların cihazları öğrencilere vergisiz bir şekilde sunulacaktır.” 

VERGİSİZ TELEFON UYGULAMASINDA YAŞ SINIRI VAR MI?

Son açıklanan bilgilere göre vergisiz verilecek olan telefon ve bilgisayar uygulaması kapsamında herhangi bir yaş sınırlaması bulunmuyor. Lisans, açıköğretim ve yüksek lisans öğrencilerinin hepsi bu uygulamadan faydalanabilecek. 


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın