Sahibinden.com hacklendi iddiası: 60 milyon kişinin kişisel bilgileri çalındı – Teknoloji

Sahibinden.com hacklendi iddiası: 60 milyon kişinin kişisel bilgileri çalındı – Teknoloji

Türkiye’deki internet sitelerine yönelik veri sızdırıldığı iddialarına bir yenisi daha eklendi. Yemeksepeti, E-devlet, Getir ve BiTaksi gibi girişimlerin kullanıcı verilerinin sızdırıldığı iddialarının ardından şimdi ise Sahibinden.com’un bilgileri sızdırdığı iddia ediliyor.  

Webtekno’nun haberine göre sitede yer alan 60 milyon kullanıcıya ait bilgiler ele geçirildi. Siteyi ele geçiren hacker, bir forumda yaptığı paylaşımda verileri ücretsiz olarak sunacağını açıkladı. Hacker ön koşul olarak ise forumda 100 teşekkür mesajının yeterli olacağını belirtti.

Maxim takma ismi kullanan hacker, “250 teşekkür mesajı alması halinde” site kullanıcı verilerini çapraz dosya saklama platformu olan Sqlite ile yayınlayacağını söyledi. Bu format şifrelenmiş bilgilere daha kolay erişim oluşturulmasına imkan sağlıyor. 

Hackerın ele geçirdiği dosyalar arasında ad, soyad, telefon numarası, e-posta adres, kurumsal hesaplara ait bilgilerin yer aldığı iddia ediliyor. 

“BENİ UMURSAMADILAR”

Forumda yaptığı paylaşımda, “Türkiye’nin en çok ziyaret edilen web sitesinin yaklaşık 60 milyon üyesinin ad, soyad, telefon numarası ve e-posta adresi gibi önemli verilerine” yer verdiğini belirten hacker,”Geçen yıl Antalya’da baktığım evin fiyatı bu site sayesinde dolar bazında iki katına çıktı! Ayrıca, onlara güvenlik açıklarını ücretsiz olarak ifşa edebileceğimi söyledim, ancak e-postamı okumalarına rağmen beni umursamadılar. Güvenlik açısından bu kadar ucube bir site görmedim”dedi.

SAHİBİNDEN’DEN AÇIKLAMA GELMEDİ

Sahibinden.com tarafından ise hacklenme ve veri sızıntısı konusuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın