Üniversite öğrencileri vergisiz telefon ve bilgisayar alabilecek mi, iktidar medyasından çarpıcı iddia – Teknoloji

Üniversite öğrencileri vergisiz telefon ve bilgisayar alabilecek mi, iktidar medyasından çarpıcı iddia – Teknoloji

Seçim sürecinde en popüler vaatlerden biri olan cep telefonu ve bilgisayarlarda vergi muafiyeti sağlama vaadine dair yeni gelişmeler yaşandı. Gençleri hedef alan ve sadece bir kez uygulanacak vergi muafiyeti ile ilgili yeni iddialar ortaya çıktı.

SÖZLERİ TUTACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili son yaptığı açıklamasında ” Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in çalışma yaptığını şu sözlerle ifade etmişti. “Cep telefonu, bedava internet, gençlik bankası ile ilgili Mehmet Bey çalışıyor. Gençlere verdiğimiz sözleri tutacağız.” demişti.

VERGİSİZ FİYATLARI BELLİ OLDU

Vergi muafiyeti kapsamında ortadan kaldırılacak vergiler ve bunun cihaz fiyatlarına etkisi,  Serkan Kumdakcı tarafından hesaplandı ve vergisiz cep telefonu fiyatlarının son hali hesaplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin elektronik ürünlere daha kolay erişimini sağlamak amacıyla vergi muafiyeti sözü vermiş ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bu konuda çalışmalar yaptığını açıklamıştı. Bu çalışmalar devam ederken, vergi muafiyetinin cep telefonu fiyatlarında yaratacağı etki ortaya çıktı. Mali müşavir Serkan Kumdakcı, vergi muafiyetinin telefon fiyatları üzerindeki etkisini hesapladı. İşte vergisiz cep telefonu fiyatları:

“50 bin 904 TL değerindeki bir telefonu gençler, vergi muafiyeti sayesinde 25 bin TL’ye alabilecekler. ÖTV ve KDV muafiyetinin birlikte uygulandığı senaryodan bahsediyoruz. Sadece ÖTV muafiyeti uygulandığında, 15 bin TL değerindeki bir telefon 20 bin 361 TL’ye satılacak. 25 bin TL değerindeki bir telefon ise 33 bin 936 TL’ye satılacak.”

“Sadece ÖTV kaldırıldığında, 40 bin 723 TL’ye alabilecekler”

Vergi muafiyeti neredeyse cihaz fiyatlarını yarı yarıya etkileyecek. Serkan Kumdakcı’nın yaptığı bir başka hesaplamaya göre, şu an 61 bin TL’ye satılan bir cep telefonunu vergi muafiyeti uygulandığında gençler, 30 bin TL’ye alabilecekler. Sadece ÖTV kaldırıldığında ise bu telefonun fiyatı 40 bin 723 TL olacak.”

Bu düzenlemenin yalnızca örgün üniversite öğrencilerini kapsayacağı, açıköğretim öğrencileri ve yüksek lisans/doktora öğrencilerinin bu muafiyetten yararlanamayacağı belirtiliyor.

CEP TELEFONU VERGİ ORANLARI

Telefonlardan alınan vergiler sırasıyla;

%1 oranında Kültür Bakanlığı Payı,

%12 oranında TRT Bandrol Ücreti, ÖTV

%18 oranında KDV alınıyor.

Telefonun fiyatına göre ÖTV oranı %25, %40 ve %50 olarak değişebiliyor.

 


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın