Amazon, Starlink’e rakip oluyor: Uydudan internet sağlayacak! – Teknoloji

Amazon, Starlink’e rakip oluyor: Uydudan internet sağlayacak! – Teknoloji

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, önümüzdeki yıllarda on binlerce internet uydusunu uzaya fırlatarak dünya genelinde uydudan internet bağlantısı sağlama hedefini sürdürüyor.

Buna karşılık, internet hizmeti sunmayı amaçlayan bir başka şirket olan Amazon, 10 milyar dolardan fazla bir yatırım yaparak 3 bin 236 adet internet uydusu fırlatma planları yapıyor.

Federal İletişim Komisyonu (FCC), geçtiğimiz yıllarda Amazon’a internet uyduları için gerekli izinleri vermişti. Bu izinler kapsamında, ABD’li şirkete uyduların yarısını 2026 yılına kadar fırlatma hakkı tanınmıştır.

Önümüzdeki yıl hizmete başlayacak

Amazon, SpaceX’in geniş bant ağına rakip olarak geliştirdiği internet hizmeti için ilk test uydularını cuma günü fırlattı.

United Launch Alliance’ın Atlas V roketi, Dünya çevresinde küresel internet erişimini genişletmeyi amaçlayan bir programın bir parçası olarak bir çift test uydusuyla birlikte havalanarak başlangıç yaptı. Amazon, bu program aracılığıyla önümüzdeki yılın sonuna kadar internet hizmeti sunmayı hedefliyor.

Amazon’un yaptığı açıklamaya göre, “standart müşteri terminali” olarak kullanılacak 11 inçlik kare antenler, saniyede 400 megabit internet hızı sağlayacak ve 400 dolardan daha ucuza mal olacak.

Amazon’un müşterilere internet hizmeti sunabilmesi için yörüngede en az 578 uyduya ihtiyacı bulunuyor.

Bu gelişmeler, Amazon’un SpaceX’e rakip olarak geniş bant internet hizmeti alanında güçlü bir oyuncu olma yolunda attığı adımları temsil ediyor.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın