Android cihazlarda bulunan Deprem Uyarı Sistemi, 5.3’lük Malatya depremini 15 saniye öncesinden bildirdi – Teknoloji

Android cihazlarda bulunan Deprem Uyarı Sistemi, 5.3’lük Malatya depremini 15 saniye öncesinden bildirdi – Teknoloji

Android cihazlardaki Deprem Uyarı Sistemi, 10 Ağustos saat 20.48’de meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremi kullanıcılara 15-20 saniye öncesinden bildirdi. Bu sistem, depreme karşı küçük de olsa bir hazırlık yapmayı sağlayarak ilk şoka daha iyi hazırlıklı olunmasını veya gerektiğinde güvenli bir alana çıkma imkanı sunuyor.

Sistem temelde akıllı telefonlarda yer alan ivmeölçer ve sensörlerin çalışmasıyla depremi bildiriyor. En ufak hareketi algılayan bu sistemler, depremden önceki hareketliliği de tespit edebiliyor.

Ancak bütün depremleri bildiriyor/bildirebiliyor mu, pek sayılmaz. Türkiye’nin, 6 Şubat’ta yaşadığı deprem felaketleri pek çok ili, milyonlarca insanı etkilemişti. Bu sistem Türkiye’yi yasa boğan ve halen etkilerinin geçmediği depremi ‘tahmin edilen kadar iyi’ bildirememiş. Geniş çaplı bir uyarı yapamamıştı.

BBC’nin araştırmasına göreyse bildirimler gitti. Ancak BBC’nin üç bölgede yaptığı araştırmada uyarıyı alan kimse yoktu. Yine de bazı bölgelerde uyarı sistemi çalıştı ve depremden 5 saniye önce vatandaşlara uyarı bildirimi gitti. 


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın