Android kullanıcıları tehlikede: Kötü amaçlı yazılım tespit edildi – Teknoloji

Android kullanıcıları tehlikede: Kötü amaçlı yazılım tespit edildi – Teknoloji

Google’a ait olan Android işletim sisteminde bulunan Play Store adlı mağaza uygulamasında kötü niyetli yazılımların tespit edildiği ortaya çıktı.

Donanım Haber’in haberine göre, güvenlik şirketi McAfee tarafından keşfedilen verilere göre, 60 uygulamada kötü amaçlı yazılımlar bulunuyor. Bu uygulamaların toplam indirilme sayısı ise 100 milyonu aşmış durumda. Bu durum, 100 milyondan fazla Android kullanıcısının büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Kötü niyetli yazılımlar, GOM Player, Live Score, GOM Audio, Brick Breaker, Money Manager Expense & Budget gibi popüler uygulamalara yerleştirilmiş durumda ve kullanıcıların GPS konum bilgilerini, WiFi ve Bluetooth bağlantı geçmişlerini topluyor.

McAfee tarafından paylaşılan bilgilere göre, Android 11 ve daha yeni bir sürüme sahip kullanıcılar bu güvenlik açığından etkilenmiyorlar.

Google da konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Geliştiricilerle iletişim kurulduğu ve sorunların düzeltildiği” ifadesini kullandı ve sorunu düzeltmeyen geliştiricilerin uygulamalarının da kaldırıldığını belirtti.


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın