Apple ve Amazon’a 194 milyon Euro’luk ceza! – Teknoloji

Apple ve Amazon’a 194 milyon Euro’luk ceza! – Teknoloji

İspanya Ulusal Rekabet Kurulu (CNMC), çevrimiçi pazarda rekabeti kısıtladıkları gerekçesiyle Apple ve Amazon gibi ABD şirketlerine toplamda 194 milyon 150 bin Euro para cezası verdi. CNMC’nin yaptığı açıklamada, Amazon ve Apple’a bağlı şirketlere “çevrimiçi pazarda rekabeti kısıtlama” suçlamasıyla cezaların verildiği belirtildi.

İspanya Rekabet Kurulu’nun, Apple’a 143 milyon 640 bin Euro, Amazon’a ise 50 milyon 510 bin Euro ceza kestiği ifade edildi. Açıklamada, Amazon ve Apple arasında 31 Ekim 2018 tarihinde imzalanan bir protokolde Apple’ın yetkili satıcısı olma koşullarının belirlendiği ve bu protokolün İspanya’da elektronik ürünlerin çevrimiçi perakende satışında rekabeti kısıtlayan maddeler içerdiği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, Apple ürünlerini İspanya’daki Amazon sitesi üzerinden satan satıcıların yüzde 90’dan fazlasının İspanya’daki çevrimiçi ana pazarın dışında bırakıldığı ve Amazon’da satış yetkisi olmayan satıcıların önemli bir satış kanalını kaybettikleri belirtildi. Bu cezaların, çevrimiçi pazarda rekabetin korunması ve adil bir ortamın sağlanması amacıyla verildiği vurgulandı.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın