Apple’dan yeni özellik: Siri artık dudak okuyabilecek – Teknoloji

Apple’dan yeni özellik: Siri artık dudak okuyabilecek – Teknoloji

Gelecekte Apple cihazları, dudak okuma özelliğini barındırabilir. Hareket algılama özelliği üzerinde çalışan şirket komutları sürekli dinlemek için bir mikrofona ihtiyaç duymadan Siri’nin aktif edilmesini sağlayacak.

Apple’ın “Hareket Algılama Kullanarak Anahtar Kelime Tespiti” adlı bir patent başvurusunun bunu başarmayı hedeflediği kaydedildi. Patent başvurusunda, “Veriler bir hareket sensöründen alınır, örneğin, kullanıcı sözlü bir girdi yaparken kullanıcının hareketini kaydeder. Hareket verileri, bir veya daha fazla kelime grubu için referans verilerle eşleşip eşleşmediği belirlenir.” ifadelerine yer verildi.

YANLIŞ YANITLARI ENGELLEMEYE YÖNELİK BİR GELİŞTİRME

Bu gelişme, ses sensörlerinin ortam gürültüsünü veya istenmeyen bir kullanıcının konuşmasını algılaması durumunda yanlış yanıtlara yol açabileceği durumları önlemeyi amaçlıyor. Apple, yaptığı bu patent başvurusundaki özellikle birlikte Siri’nin verdiği yanlış yanıtları engellemeyi hedefliyor.

SES SENSÖRLERİNE KIYASLA DAHA AZ ENERJİ KULLANACAK
Öte yandan patentte ivmeölçerler ve jiroskoplar gibi hareket sensörlerinin mikrofonlar gibi ses sensörlerine kıyasla daha az enerji kullanarak bu hareketleri tespit edebileceği kaydedildi.

Apple, ses verilerinin algılanması ve işlenmesi, kullanıcı ses kontrolünü aktif olarak kullanmadığında bile güç ve işlem kapasitesi harcayacağını belirtiyor.

NTV’nin haberine göre dudak okuma özelliğinin AirPods’ların yanı sıra Apple Vision Pro ile de çalışabileceği kaydedildi.

Bu patent başvurusu Madhu Chinthakunta da dahil olmak üzere iki mucide atfediliyor.

Chinthakunta’nın Apple için daha önce yaptığı çalışmalar arasında Siri’nin sizin adınıza otomatik olarak düzenlemeler ve aramalar yapmasını sağlayan bir patent de bulunuyor.

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın