Avrupa Birliği’nden Google kararı: “İhlalle suçladı.” – Teknoloji

Avrupa Birliği’nden Google kararı: “İhlalle suçladı.” – Teknoloji

Avrupa Birliği (AB), reklam teknolojilerinde faaliyet gösteren Google’ı kuralları ihlal etmekle suçladı. AB Komisyonu, Google’ın reklam teknolojileri bölümünün ayrılmasını talep edebileceğini bildirdi. AB’nin anti-tekel regülatörü olan Avrupa Komisyonu, Google’ın yayıncı reklam sunucuları ve reklam satın alma aracı konularında Avrupa pazarında baskın bir konuma sahip olduğu sonucuna vardı. Komisyon ayrıca Google’ın bu hakim konumunu en az 2014 yılından beri kötüye kullandığını ifade etti.

Google’ın ana şirketi Alphabet, Komisyon tarafından ileri sürülen suçlamalara karşı kendini savunma fırsatına sahip olacak.

AB Komisyonu, Google’ın dile getirilen endişeleri gidermek ve AB’deki rekabet kurallarına uymak için reklam teknolojileri bölümünün ayrılmasını isteyebilir. AB Rekabet Şefi Margrethe Vestager, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu nedenle, Komisyonun öngörüsü, Google’ın hizmetlerinin bir kısmının yalnızca zorunlu olarak elden çıkarılmasının rekabet endişelerini gidereceği yönündedir” dedi.

Vestager, Google’ın reklam teknolojisi alanında neredeyse tüm seviyelerde faaliyet gösterdiğini ve Google’ın pazardaki konumunu kötüye kullanmış olabileceğini belirtti. Açıklamasında, “Öncelikli endişemiz, Google’ın kendi aracılık hizmetlerini desteklemek için pazardaki konumunu kullanmış olabileceğidir. Bu durum, Google’ın rakiplerine zarar vermenin yanı sıra yayıncıların çıkarlarına da zarar vermiş ve reklamverenlerin maliyetlerini artırmıştır. Eğer onaylanırsa, Google’ın uygulamaları rekabet kurallarımıza göre yasa dışı olacaktır” ifadelerini kullandı.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın