En hızlı elektrikli otomobil ABD’de teslim edildi: Fiyatı dudak uçuklattı. – Teknoloji

En hızlı elektrikli otomobil ABD’de teslim edildi: Fiyatı dudak uçuklattı. – Teknoloji

Rimac Automobili, Nevera adlı ilk elektrikli hiper otomobilini bir müşteriye ABD’de teslim ettiğini duyurdu. Nevera, dünyanın en hızlı otomobillerinden biri olup, şu anda üretim aşamasında bulunan en hızlı elektrikli otomobil klasmanında yer aldı. Otomobil, Rimac’ın New York’taki bayisi tarafından sahibine teslim edildi.

Birkaç yıl süren test ve konsept geliştirme çalışmalarının ardından Rimac, 2021 yılında sınırlı sayıda (150 adet) üretim versiyonuyla performans meraklılarını etkilemeyi başardı.

FİYATI 2 MİLYON EURO OLARAK AÇIKLANDI

Geçtiğimiz ay içinde, sadece bir günde 23 hız rekorunu kırarak en hızlı üretim elektrikli otomobil unvanını elde eden Nevera’nın fiyatı 2 milyon Euro olarak açıklandı.

Rimac Nevera, hızlanma, aerodinamik, azami hız ve durma gücünün test edildiği 29.93 saniyelik bir 0-249-0 rekoru kırdı. Almanya’daki bir test pistinde, Nevera bağımsız olarak doğrulanmış 23 hız rekorunun yanı sıra üretim aşamasındaki bir elektrikli otomobilin en yüksek hızı unvanını da elde etti.

TEKNİK ÖZELLİKLER

O gün kırılan diğer rekorlar arasında 0-60 mph (1.74 saniye), 0-100 mph (3.23 saniye), 0-120 mph (4.19 saniye), 1/4 mil (8.26 saniye), 0-200 mph (10.86 saniye) gibi zamanlarda rekorlar bulunuyor.

Teknik özellikleri arasında dört bağımsız, karbon kovanlı, sabit mıknatıslı elektrik motoru, dört bağımsız invertör ve vites kutusu, yazılım kontrollü tork vektörlemeli önden çekiş yer alır. Ön taraftaki iki motor 307 beygir gücü ve 270 Nm maksimum tork üretirken, arka taraftaki motorlar 612 beygir gücü ve 900 Nm maksimum tork üretmektedir. Rimac Nevera, 120 kWh batarya paketi sayesinde 300 mil (480 km) menzil sunmaktadır.

Rimac, elektrikli hiper otomobilin ilk modelini ABD’deki sahibine teslim ettiğini duyurdu. İlk model, sedefli Barut Grisi rengiyle geldi ve Genmetal Infinitus jantlar ve parlak siyah kaliperlerle şık tasarımını tamamladı.

Rimac Automobili’nin satış müdürü Ronmi Kert, aracı sahibine bizzat teslim etmekten gurur duyduğunu ifade etti. Kert ayrıca, elektrikli araçlarla ilgilenen erken benimseyenlerin sayısının arttığını ve bu alanda pazarı belirleyen bir trend olduğunu gözlemlediğini belirtti.

TESLA ROADSTER RAKİBİ

Bu arada Tesla’dan Elon Musk, yeni nesil Roadster’ın Rimac Nevera’nın yakın zamanda kırdığı performans rekorlarını geçeceğini zaman zaman ima etmekten kaçınmıyor. Ancak henüz Tesla Roadster yola çıkmadı.


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın