Dünyanın en hızlı arabaları -2023 – Teknoloji

Dünyanın en hızlı arabaları -2023 – Teknoloji

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte en çok gelişen sektörlerden birisi de şüphesiz ulaşım ve motorlu araç sektörü oldu. Ulaşım ve motorlu araçların gelişmesiyle durdurulamaz bir yükselişe sahne olan otomotiv sektörü özellikle kendini hız yönünde geliştirmeye devam ediyor. 

İnsanların hız tutkusunun serüveni binek hayvanlarla başladı ve tekerleğin icadı ile bambaşka boyutlara ulaştı. 1886 yılında ilk otomobil ünvanını alan Karl Benz tarafından üretilen Benz-Motorwagen bir mihenk taşı olarak kendini gösterdi. O günden bu yana insanoğlu hep daha hızlı bir araba peşinde oldu.

Dünyanın en hızlı arabası ünvanına sahip olmak isteyen üreticiler hiç şüphesiz ki önce güçlü bir motora ihtiyaç duyuyor. Bunun yanı sıra büyük bir bi akü paketi ve aracın aerodinamiğini etkileyen tasarımı çok büyük önem arz ediyor. 

İşte sizler için teknolojik ve tasarımsal açıdan pek çok etkeni göz önüne alarak derlediğimiz dünyanın en hızlı 10 arabası:

10. Koenigsegg Jesko Absolut

En yüksek hız: (Teoride) 498km/s

Koenigsegg Jesko Absolut, İsveçli otomobil üreticisinin yeni hiper otomobili. Son yıllarda oldukça gelişen hiper arabalar için markalar yarış içerisinde. Özellikle Bugatti ve Mclaren hiper otomobil konusunda her zaman zirvedeki isimler olmayı başardılar. Sınırları aşan muazzam mühendislik becerisi gerektiren hiper arabalara Koenigsegg yüksek performanslı makineleriyle geliyor. Markanın son modeli olan Jesko, performans  açısından sınırları aşıyor. Üstelik sadece hız ve gücü bir araya getiren süper otomobil beklentileri karşılamakla kalmıyor . Aynı zamanda çıtayı da yükseklere çıkartıyor.

9. Lamborghini Aventador SVJ

En yüksek hız: 349km/s

İtalyan markasının otomobillerine aşina olan herkes Lamborghini’nin keskin çizgilerine hakimdir. Özellikle Aventador modelinde zirveye çıkan bu çizgiler otomobilin sertliğini ve agresifliğini sonuna kadar hissettiriyor. 6,5 litrelik V12 motorundan 770 beygir güç üreteten Aventador agresifliğini yollarda da hissetirmeyi başarıyor.

8. Pagani Huayra

En yüksek hız: 383km/s

Harika görünüme sahip Pagani Huayra AMG’den türetilmiş çift turboşarjlı V12 motora sahiptir. Pagani Huayra modelinde ağırlığı azaltmak ve aynı zamanda daha sert hale getirmek için çoğunlukla karbon fiberden kullanılmış ve havada daha kolay kaymasına yardımcı olmak için aktif aero ile kaplanmıştır.

7. Aston Martin Valkyrie

En yüksek hız: 402km/s

Aston Martin’in en yeni hiper otomobili Valkyrie, uzun zamandır konuşulan bir araç.  Ara. 1.176 beygir güç ve 900 Nm tork üretiyor.  Böylesine muhteşem güç ve tork değerlerine sahip olan Valkyrie’nin motor sistemi ise hibrit bir motor sistemi şeklinde.

Yani Valkyrie’nin kaputu altında 1 adet benzinli 1 adet de elektrikli motor görev yapıyor. Görev yapan bu motorlardan benzinli olanı Cosworth firması tarafından geliştirilmiş ve 6.5 litre hacmindeki bir V12 motor. 11.100 devire kadar devir çevirebilen bu motorun 10.500 devirde maksimum beygir gücünü verebildiği de belirtiliyor.

6. Koenigsegg Regera

En yüksek hız: 402km/s

Dünyadaki en önemli hiper otomobil üreticilerinden birisi olan Koenigsegg Regera modeli ile ön plana çıkıyor. Regera, hem sıradışı tasarımı hem de sıradışı performansı ile Koenigsegg firmasının önceliklerini doğrudan gösteren bir model. Maksimum hız değeri ise 402 km/s’nin biraz daha üzerinde olarak belirtilen otomobil dikkatleri üzerine çekiyor.

5. McLaren Speedtail

En yüksek hız: 402km/s

McLaren’in en sıradışı modellerinden biri olan Speedtail üstün teknik özelliklerinden daha çok tasarımıyla dikkat çekiyor. Speedtail, tanıtıldığında açıklanan 403 km/s hıza ulaşarak markanın sunduğu en hızlı model oldu.  Speedtail, Florida’daki Johnny Bohmer Proving Ground pistinde, ikonik F1 modelinin 386.4 km/s’lik hız rekorunu geçmeyi başardı. 

4. Rimac Nevera

En yüksek hız: 415km/s

Hırvatistan’ın yerli  otomobil markası olan Rimac’ın, şaşkınlık verecek kadar güçlü ve hızlı modeli Nevera görenleri adeta büyülüyor.  Yeni Rimac Nevera, adeta caddelerde gitmek için üretilmiş bir Formula 1 otomobili gibi olmasıyla insanı her an heyecanlı tutuyor. 1877 beygirin tamamının üretildiği dört adet elektrikli motor, Yeni Nevera’nın tam merkezinde kendine yer buluyor. Rimac Nevera, 0’dan 100’e tam tamına 1.9 saniyede çıkmayı başarıyor. Bu sürede bu kadar ciddi bir hız, fiziksel olarak da vücudunuzda değişik tepkimelere yol açabilir.

3. SSC Tuatara

En yüksek hız: 431km/s

Dünyanın en hızlı SSC Tuatara ile tanışın. Süper otomobil 532 km/sa hıza ulaşarak Bugatti’ye ait unvanı ele geçirdi. Araçta 5.9 litrelik V8 motor var. Ünite 1.750 beygir güç üretebiliyor. SSC Tuatara’nın fiyat etiketi ise tam 1.9 milyon dolar.

2. Hennessey Venom F5

En yüksek hız: 437km/s

Hennessey Venom F5 Roadster, özellikleri ile sektöre yeni bir soluk getiriyor. Araç, kaputunun altında tam 1817 beygir güce ve 1617 Nm torka sahip 6.6 litre hacminde bir V8 motorunu barındırıyor. Şanzıman tarafında ise 7 ileri çift kavramalı bir sistem bulunuyor.  

1. Bugatti Chiron Supersport 300+

En yüksek hız: 489km/s

Dünyanın şüphesiz en iyi hiper otomobillerinden birisi olan Bugatti Chiron’un daha da özel Super Sport 300+ adlı versiyonunun hazırlanma süreci 2 yıl aldı. Bugatti Chiron Super Sport 300+ gelişmiş bir aerodinamik yapıya sahip olması gereğiyle biraz daha uzun olan araçta dört turbolu 8.0 litrelik W16 motoru bulunuyor. Bu motor 1.578 beygir güç üretebiliyor ve araç 440 km/saat kısıtlandırılmış bir maksimum hıza sahip. Aracın her bir adedi 3.5 milyon eurodan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Bugatti’nin üretim ve lojistik müdürü Christophe Piochon da konuyla ilgili olarak “Bu otomobil, Bugatti’nin ürettiği en hızlı hiper otomobil şeklinde ve de firmamızın mühendislik konusundaki uzmanlığı, bitmeyen performans tutkusu gibi şeyleri de açıkça gösteriyor. Bu özel otomobilin ilk 8 adedini müşterilerimize teslim etmekten dolayı çok heyecanlıyız.” cümlelerini kuruyor.

 

 

.

 

 

 

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın