Eski Audi CEO’su dizel skandalında ceza aldı – Teknoloji

Eski Audi CEO’su dizel skandalında ceza aldı – Teknoloji

Volkswagen Grubu’nun lüks otomobil markası Audi’nin eski CEO’su Rupert Stadler, dizel skandalıyla ilgili ihmal yoluyla dolandırıcılık suçundan Münih Bölge Mahkemesi tarafından 1 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Stadler’in hapis cezasını erteledi ancak 1,1 milyon Euro para cezasına çarptırdı. Bu para cezasının bir kısmı Alman hazinesine, bir kısmı ise sivil toplum kuruluşlarına aktarılacak.

Stadler, daha önce dizel skandalıyla ilgili kapsamlı bir itirafta bulunacağını ve 1,1 milyon Euro ödeme yapacağını açıklamıştı. Mahkeme, bu şartları yerine getirmesi halinde hapis cezasını erteleme kararı almıştı. Münih Savcılığı da Stadler’in bu teklifini kabul etmişti.

Dizel skandalı soruşturmasında, Stadler’ın yanı sıra eski Audi Motor Geliştirme Sorumlusu Wolfgang Hatz ve kıdemli mühendis Giovanni Pamio de yargılandı. Hatz 2 yıl hapis ve 400 bin Euro para cezası alırken, Pamio bir yıl dokuz ay hapis ve 50 bin Euro para cezasına çarptırıldı. Ancak bu hapis cezaları da ertelendi.

Münih Savcılığı, Stadler ve diğer yöneticilerin yasa dışı yazılım kullanarak manipüle edilmiş dizel motorlu araçları Avrupa’da sattığını iddia etti. Stadler, savcılığa göre Eylül 2015’ten beri bu manipülasyondan haberdar olmasına rağmen Audi ve Volkswagen’in otomobil satışını durdurmamakla suçlandı.

Dizel skandalı, ABD Çevre Koruma Ajansı’nın Eylül 2015’te Volkswagen’in emisyon testlerini manipüle ettiğini duyurmasıyla ortaya çıkmıştı. Volkswagen, dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullandığını kabul etmiş ve ABD’deki mahkemede yüksek miktarda para cezasına çarptırılmıştı.

Bu skandal, Alman kamuoyunda ülkenin otomobil üretim üssü imajına zarar vermiş ve büyük eleştirilere maruz kalmıştı.


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın