Face ID En Fazla Kaç Yüz Tanıyacak? – Mobil – Ulusal24

Face ID En Fazla Kaç Yüz Tanıyacak? – Mobil – Ulusal24

Apple tarafından 12 Eylül tarihinde düzenlenmiş olan etkinlikte tanıtılan iPhone modelleri arasında şüphesiz ki en fazla dikkat çekici olanı iPhone X. Bu model ayrıca yepyeni Face ID teknolojisi ile fark yaratmayı başarıyor. Peki, Face ID teknolojisi ile kaç kişinin yüzü tanınabilecek?

iPhone X sadece kendi sahibini tanıyabilecek!

Ne yazık ki Face ID hakkındaki kötü haberi vermek durumundayız. iPhone X için geliştirilmiş olan Face ID yalnızca bir yüzü tanıyabilecek. Kısacası iPhone X’in sahibinden başka kimsenin yüzünü görmek istemediğini söyleyebiliriz. Bu nedenle siz iPhone X’inizin kilidini yüz tanımlama ile açmadığınız sürece arkadaşlarınız ya da aileniz telefonunuza asla ulaşamayacak. Ancak ileride Apple’ın ileriki dönemde daha fazla yüz için destek sağlayabileceği iddia ediliyor.

Face ID’yi kırmak neredeyse imkansız!

Face ID’den farklı olarak Touch ID teknolojisinin tam 5 farklı parmak izi tanımlayabildiğini hatırlatmakta fayda var. Elbette bu noktada parmak izi tanımlama teknolojisi için kullanıcıların farklı parmaklarını da tanımlama gereksinimi büyük bir rol oynuyordu. Ayrıca isteyen kullanıcılar arkadaşlarının ya da aile fertlerinin parmak izlerini kaydederek kolay bir erişim sağlayabiliyordu. Touch ID teknolojisini kırma şansı 50 binde 1’ken Face ID teknolojisi için bu oranın 1 milyonda 1 olduğunu belirtelim.

Gerçek hayatta Face ID teknolojisinin ne kadar başarılı çalışacağını ürün piyasaya sürüldükten sonra öğrenebileceğiz. Ancak Apple etkinliğinde iPhone X modelinin Craig Federighi’nin yüzünü ilk seferde tanımlayamamış olması internetin en fazla konuşulan konularından bir tanesi oldu. Peki, lansmanda bu teknoloji neden çalışmadı? İşte Apple’ın bu konu hakkındaki açıklamaları!

Face ID lansmanda neden hata verdi?

Apple bu konu ile ilgili açıklamalarını Yahoo üzerinden yaptı. Firma, demo için masada yer alan iPhone X’in Craig Federighi öncesinde pek çok kişi tarafından masadan alındığını ve Face ID teknolojisinin de bu hatadan önce bu kişilerin yüzünü görüp yetkilendirme denemesi yapmak zorunda kaldığını ifade etti. Bu yüzden de Federighi Face ID tanıtımı için sahneye çıktığında cihazın çoktan Parola Modu’na geçtiği söyleniyor.

Kısacası yüz tanıma teknolojisi tanımadığı farklı yüzlerden sonra tasarlandığı üzere parola girilmesini gerektirmiş. iOS kullanıcılarının bildiği üzere aynı durum Touch ID teknolojisi için de geçerli. Federighi, demo sırasında ilk iPhone X ile Face ID kullanamadığını için ikinci bir iPhone X denemek zorunda kaldı ve bu cihazda herhangi bir sorun yaşanmadı. Bu durum çözüme kavuşmuş olsa da iPhone X ve Face ID karşıtlarının ekmeğine yağ sürülmüş olduğunu söylemek mümkün.

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın