Yapay Zeka Oyun Geliştirdi! – Gündem – U24

Yapay Zeka Oyun Geliştirdi! – Gündem – U24

Yapay zeka alanında yaşanan büyük gelişmeler video oyunlarını oynamada iyi olduğunu ortaya koyuyordu. Ancak yapılan yeni bir araştırma projesi, yapay zekanın oyun geliştirme konusunda da kullanılabileceğini gösteriyor. Bilim insanları ise bir oyunu sadece iki dakika izledikten sonra video oyun motorunu tekrar canlandırabilen bir yapay zeka sistemi geliştirmiş durumda.

Yapay zeka oyun geliştiriyor!

Georgia Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, bir 2D video oyununun çerçevelerini inceleyebilen ve sonrasında da tüm oyun alt yapısının bir kopyasını inşa edebilen yapay zeka sistemi oluşturmuş durumda. Bu yeni yapay zeka sistemi, grafiklerden oyuncuların hareketlerine kadar her detayı içerecek bir şekilde oyun geliştirme yeteneğine sahip.

Yılların popüler oyunu Super Mario gözlemlenerek geliştirilmiş olan bu sistem iki dakikadan daha kısa bir süre içerisinde oyunu izledikten sonra oyuncunun alacağı yol ya da düşmanlar ile olan etkileşimler gibi gelecekte olacak olayları ön görerek kendi modelini oluşturabilmiş durumda. Yetenekli yapay zeka bütün bu işlemi oyunun koduna erişmeden sadece kuramsal sinir ağları aracılığı ile gözlemleyerek yapabiliyor.

Yapay zeka şu anda sadece 2D oyunlar için kullanılıyor!

Şu anda sadece 2D oyunlar için kullanılabilen yapay zeka sistemi, Sonic The Hedgehog ve Mega Man gibi popüler oyunlarda test ediliyor. Oyun geliştiricilerine yardım edeceği tahmin edilen bu yapay zeka sisteminin bazı oyunları çok daha hızlı bir şekilde geliştireceği düşünülüyor. Ayrıca bu yapay zeka sistemi oyun geliştirmeye yeni başlayan kişilerde eğitim amaçlı şekilde de kullanılabilir. Bakalım ilerleyen dönemde yapay zekanın geliştirdiği ya da geliştirmeye yardımcı olduğu oyunları oynayabilecek miyiz?

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın