Google Play kullanıcıları dikkat: Android telefonlara bulaşan Truva atı tespit edildi – Teknoloji

Google Play kullanıcıları dikkat: Android telefonlara bulaşan Truva atı tespit edildi – Teknoloji

Son zamanlarda Kaspersky’nin yaptığı bir keşif, zararlı yazılımların Android uygulamalarına yönelik resmi pazarda kendine yer bulduğunu bir kez daha ortaya koydu. Bu kez, “Fleckpe” adı verilen yeni bir Truva atı ailesi, fotoğraf düzenleyiciler, duvar kağıdı paketleri ve benzeri uygulamaları taklit ederek Google Play üzerinden yayılmaya başladı. Bu Truva atı, kullanıcıları farkında olmadan ücretli hizmetlere abone ediyor.

Kaspersky’nin verilerine göre, “Fleckpe” Truva atının 2022’den beri aktif olduğu tespit edildi ve en az 11 farklı uygulama aracılığıyla 620 binden fazla cihaza bulaştığı belirlendi. Bu uygulamalar Kaspersky raporu yayınlandığında Google Play’den kaldırılmış olabilir, ancak siber suçluların bu zararlı yazılımı başka kaynaklardan dağıtmaya devam etmesi muhtemel. Dolayısıyla, gerçek etkilenen cihaz sayısının daha yüksek olabileceği unutulmamalıdır.

“Fleckpe” virüsü bulaşmış bir uygulama, cihaza zararlı yükleri çözme ve çalıştırma yeteneğine sahip gizlenmiş bir yerel kütüphane yerleştirerek işe başlar. Bu zararlı yük, saldırganların komuta kontrol sunucusuna bağlanır ve virüs bulaşmış cihazla ilgili bilgileri, ülke ve operatör ayrıntıları dahil olmak üzere ileterek ücretli abonelik sayfasını cihaza iletmektedir.

Truva atı, gizlice bir web tarayıcısı oturumu başlatır ve kullanıcı adına ücretli hizmetlere abone olmaya çalışır. Eğer abonelik için onay kodu gerekiyorsa, yazılım cihazın bildirimlerine erişerek gönderilen onay kodunu ele geçirir. Böylece kullanıcılar, istekleri dışında ücretli bir hizmete abone yapılır ve para kaybetmelerine sebep olurlar.

Bu durum, uygulamanın işlevselliğini etkilemez ve kullanıcılar, farkına varmadan fotoğraflarını düzenlemeye veya duvar kağıtlarını ayarlamaya devam edebilirler.


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın