Haber ajansı AFP, Twitter’a dava açtı! – Teknoloji

Haber ajansı AFP, Twitter’a dava açtı! – Teknoloji

Fransız haber ajansı Agence France-Presse (AFP), Elon Musk’ın, haber içeriklerinin dağıtımı için ödeme yapmayı reddettiği gerekçesiyle X adlı sosyal medya platformuna karşı Paris’te dava açtığını duyurdu.

Haber ajansından yapılan açıklamada, Fransa’da yürürlükte olan “komşu haklar” olarak adlandırılan telif kuralına, Twitter’ın uymadığı belirtildi. 

AFP’nin “Endişeli” olduğu belirtilen açıklamada, Twitter’ın, komşu hakların uygulanmasına ilişkin görüşmelere girmeyi açıkça reddettiği ifade edildi. 

Elon Musk ise X platformu üzerinden paylaştığı bir mesajda AFP’nin hamlesini sert bir şekilde eleştirdi. Musk, “Bu oldukça garip. Kendi reklam gelirlerini elde ederken bizim sitelerimize trafik sağlamamız için onlara ödeme yapmamızı mı bekliyorlar?” şeklinde açıklamada bulundu.

Fransa’nın rekabet otoritesi, 2021 yılında Google’a, haber yayıncılarıyla görüşmelere uymadığı gerekçesiyle 500 milyon euro para cezası vermişti. Google daha sonra AFP ve birkaç önde gelen Fransız haber kuruluşuyla anlaşmaya vardı. Aynı şekilde Facebook da bazı Fransız yayıncılarıyla anlaşmalar imzaladı.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın