iPhone X Ara Yüzünün Artıları ve Eksileri Neler? – Mobil – U24

iPhone X Ara Yüzünün Artıları ve Eksileri Neler? – Mobil – U24

Apple, iPhone X modeli ile birlikte sunmuş olduğu farklı tasarım sayesinde yepyeni bir kullanıcı deneyimini de beraberinde getirmiş durumda. Ana ekran tuşunun olmaması ile çıkıntılı ve çerçeveli bir ön yüzeye sahip olan tasarım iOS kullanıcılarının ara yüzde alışmış oldukları gezinme ritüelini baştan aşağı değiştiriyor.

Kullanıcılar bundan sonra ana ekran tuşunun yerine ekranın alt tarafından yukarı doğru sürükleme hareketi yapmak zorunda ya da yakı zamanda kullandığı uygulamalara erişebilmek için ekrana basılı tutmak zorunda. Alternatif olarak da uygulamalar arasında ileri ya da gitmek için ana göstergenin yer aldığı alt tarafta sağ ya da sola kaydırma ile hızlı bir geçiş mümkün. Çıkıntının sağ ya da sol tarafından aşağı çekerek de kontrol ve bildirim merkezlerine erişilebilir. Kilit anahtarına basarak ise Siri aktif hale getiriliyor.

Kısacası, örneğin iPhone 7 ya da 7 Plus kullanıcıları, 8 ya da 8 Plus modeline geçtiğinde yabancılık çekmeyecek ancak yine de iPhone X yepyeni bir deneyim sunacak desek yanlış olmayacaktır. İşte iPhone X ara yüzünün bütün artı ve eksileri!

Ekran alanı

Tahmin edeceğiniz gibi iPhone X’in yeni çerçeve tasarımı ve görüntü oranı, gerçek görüntülenebilir ekran boyutu konusunda iPhone 8 ve 8 Plus modellerine nazaran daha farklı durumda. iPhone X 5.85 inç, iPhone 8 4.7 inç, iPhone 8 Plus ise 5.5 inç boyutunda ekrana sahip. Apple, iPhone X modelinin 8’e göre ekstra olarak % 20 oranında dikey alan sunuyor. Bir diğer yandan ekran alanı aslında 8 Plus’ın sahip olduğundan biraz daha küçük. Elbette bunda kasa çıkıntısı ve görüntü oranının payı büyük.

Video izleme

iPhone X yakın zamandaki yeni film ve dizilerin de çekildiği popüler hale gelmiş olan 2:1 Univisium görüntü oranına sahip durumda. Teknik olarak bahsedersek bu oran 1125 x 2436 piksel çözünürlüğünde. Apple da uygulama geliştiricilerine deneyime katkıda bulunmadığı sürece çıkıntıyı göz önünde bulundurmalarını ve durum çubuğu alanına girmemelerini tavsiye ediyor.

Kafalarda soru işareti yaratan şey ise pek çok film ve dizinin 2:1 oran ile değil, diğer standartlara göre kaydediliyor oluşu. Hatta söz konusu durum YouTube videoları için de geçerli. Yani iPhone X de dahil olmak üzere pek çok amiral gemisi standart videoları kırpıyor, genişletiyor ya da sinemaskop hale getirmek zorunda kalıyor. Apple bu durumla başa çıkabilmek için videoları sinemaskop şeklinde gösteriyor ancak ekrana çift tıklanırsa video bütün ekranı kaplayabilecek hale geliyor. Bu görüntünün çıkıntının altına da gelmesi anlamına geliyor. iPhone 8 modellerinde ise çıkıntı sorunu olmadığı için izleme deneyimine etki eden herhangi bir şey yok.

Okuma ve internette gezinme

Okuma ve internette gezinme konuları da yeni görüntü oranıyla birlikte gelen iPhone X, V30 ve Galaxy S8 gibi modellerde de dikkat çekiyor. 16:9 oranına göre daha geniş bir dikey alan sunulduğu da aşikar. iPhone X, benzer bir ekran alanına sahip olsa da iPhone 8 Plus’a göre bir sayfayı daha fazla gösterebiliyor. iPhone 8 sahipleri de aynı miktarda içerik okumak için daha fazla kaydırma yapmak zorunda.

Uygulamalar

Daha önce de belirttiğimiz üzere Apple bütün geliştiricilerin uygulama geliştirirken çıkıntıyı hesaba katmasını söylüyor. Gerekmediği sürece durum çubuğu alanına girilmemesine özen gösterilmesi gerektiğinin altını çizen firma pek çok uygulamanın 5.85 inç olan ekran köşegeninde gerçek görüntü alanı kısıtlama uyguluyor denebilir. Bunlara ek olarak alt kısımda yer alacak olan ana ekran çubuğu göstergesi ve yuvarlatılmış ekran köşelerindeki marjinlere dikkat etmek geliştiricileri epey uğraştıracak gibi görünüyor.

Yatay mod

iPhone X yatay modu daha büyük bir sorun gibi görünüyor. Safari, sitelerin arka planına bağlı olarak kenarlarda beyaz çubuklar gösteriyor ve modelin dikey alanı aslında iPhone 8 ile aynı durumda. Geliştiriciler bu hususta Apple’ın kulaklarını gerçekten çınlatacak gibi görünüyor.

Sonuç

Galaxy S8 ya da Galaxy V30 gibi amiral gemisi modellerinin yaşamış olduğu benzer zorlukları iPhone X de yaşayacak gibi görünüyor. Hatta X’in çıkıntısı nedeni ile işi daha da zor diyebiliriz. Essential Phone da benzer bir çıkıntıya sahip olduğu için iPhone X ve Essential Phone benzer bir kader yaşayacak. iPhone X için iyi şekilde tasarlanmış uygulamalar olmadığı sürece kullanıcı deneyimi ve memnuniyetinde bazı sıkıntılar baş gösterebilir. iPhone X kullanıcı ara yüzünün ne kadar beğenileceği de gerçek hayattaki deneyimler sonrasında ortaya çıkacak.

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın