iPhone’ların Lightning şarj kablosu artık tarih oluyor: Apple yeni telefonlarında USB-C’ye geçiyor – Teknoloji

iPhone’ların Lightning şarj kablosu artık tarih oluyor: Apple yeni telefonlarında USB-C’ye geçiyor – Teknoloji

Apple’ın yeni iPhone’larında Lightning yerine USB-C girişi kullanma olasılığına kesin gözüyle bakılıyor. Avrupa Birliği, Eylül 2021’de kabul ettiği bir yasayla üreticilere Aralık 2024’e kadar USB-C’ye geçme zorunluluğu getirmişti.

Apple, bu yasayı tüketiciye zarar vereceği gerekçesiyle eleştirmişti, ancak şimdi verilen sürenin dolmasına bir yıldan fazla bir süre kala USB-C’ye geçmesi bekleniyor. Apple’ın iPad ve MacBook gibi diğer ürünleri yıllardır USB-C ile şarj olurken, iPhone’larda bu değişiklik henüz yapılmamıştı.

Uzmanlar, Apple’ın Avrupa Birliği için farklı, dünya genelinde ise farklı bir telefon üretmek istemeyeceğini ve bu nedenle tüm cihazlar için USB-C’ye geçeceğini düşünüyorlar.

Yeni iPhone 15 ve 15 Pro cihazlarının özellikleri, önümüzdeki hafta düzenlenecek yıllık Apple sonbahar etkinliğinde tanıtılacak. USB-C’ye geçiş, tüketicilere tüm cihazlar için tek bir kablo kullanma ve daha yüksek veri transfer hızları sunma imkanı sağlayacak.

Avrupa Birliği’nin kuralı, “küçük ve orta boyutlu taşınabilir elektronik cihazları” kapsıyor ve bunlar arasında cep telefonları, tabletler, e-kitap okuyucuları, fareler, klavyeler, GPS cihazları, kulaklıklar, dijital kameralar, elde oynanan oyun konsolları ve taşınabilir hoparlörler gibi ürünler bulunuyor.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın