Meta’ya veri ihlali gerekçesiyle 1,2 milyar euroluk rekor ceza – Teknoloji

Meta’ya veri ihlali gerekçesiyle 1,2 milyar euroluk rekor ceza – Teknoloji

Avrupa Birliği’nin (AB) düzenleyici kurumu, Meta’ya ait olan Facebook’un, kullanıcıların bilgilerini ABD’ye aktararak gizlilik ve kişisel veri koruma kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle 1,2 milyar dolarlık bir ceza verdi.

Bu kararın yanı sıra düzenleyici kuruluş, Meta’nın kullanıcı verilerinin ABD’ye transferini durdurma emri verdi.

Bu rekor ceza, daha önce Amazon’a verilen 746 milyon Euro’luk AB mahremiyet cezasını geride bıraktı. Para cezasının yanı sıra Meta’ya, gelecekte ABD’ye kişisel veri aktarımını askıya alması için beş ay süre verildi.

AB’nin yüksek mahkemesi daha önce 2020 yılında, AB-ABD arasındaki bir anlaşmayla düzenlenen transatlantik veri akışını, vatandaşların verilerinin ABD sunucularına ulaştıktan sonra güvende olmayacağı endişesiyle iptal etmişti.

Bu rekor para cezası, 630 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan Meta için, reklam gelirlerinin düşmesiyle mücadele ettiği ve işten çıkarmaların yaşandığı bir yavaşlama döneminde geldi. Şirketin bu karara itiraz etmesi bekleniyor.

Meta’nın küresel ilişkiler başkanı Nick Clegg, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Avrupa’da hizmet sunmak isteyen binlerce diğer şirketle aynı yasal mekanizmayı kullandığımız için hedef alınmış olmaktan hayal kırıklığı duyuyorum” dedi.

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın