QR kod ile menüye bakanları bekleyen büyük tehlike

QR kod ile menüye bakanları bekleyen büyük tehlike

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), son dönemde artan bir dolandırıcılık yöntemi hakkında uyarıda bulundu. FBI tarafından yapılan açıklamada, bazı dolandırıcıların gerçek QR kodların üzerine kendi hazırladıkları QR kodlarını yapıştırarak kişilerin akıllı telefonlarına erişerek kişisel verilerini çalabildiği belirtildi.

Bu sahte QR kodlarını okutan kişilerin cihazlarına tehlikeli yazılımlar yüklendiği ifade edilirken, kişinin özel verileri ve konumlarına da böylelikle erişilebildiği aktarıldı. FBI, bu dolandırıcılık yönteminin özellikle lokanta ve kafelerde fiziksel menü yerine QR kod kullanılması nedeniyle arttığına dikkat çekerek, tüketicileri uyardı.

FBI’nın uyarısında, tüketicilere sahte QR kodları okumamaları ve eğer QR kod kullanacaklarsa gönderilen linke dikkat ederek sahte bir siteye yönlendirmelerine izin vermemeleri tavsiye edildi. Ayrıca, tüketicilere fiziksel menü talep etmeleri önerildi.

Bu tür dolandırıcılık yöntemleri, son yıllarda dijital teknolojilerin yaygınlaşmasıyla birlikte artış gösteriyor. Tüketicilerin dikkatli olmaları ve kişisel verilerini korumak için gerekli önlemleri almaları önem taşıyor.

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın