iPhone kullanıcıları dikkat: Apple, iOS güvenlik güncellemesi yayınladı – Teknoloji

iPhone kullanıcıları dikkat: Apple, iOS güvenlik güncellemesi yayınladı – Teknoloji

Apple, iPhone’lar, iPad’ler ve Mac bilgisayarları için “Hızlı Güvenlik Yanıtı” adı verilen yeni bir güvenlik güncellemesinin ilkini yayınladı. Bu yazılım sürümleri, cihazlara önemli güvenlik geliştirmeleri sağlamayı amaçlayarak işletim sistemi güncellemeleri arasında yer alıyor. Güvenlik açıklarını düzeltmeye yardımcı olarak bilgisayar korsanlarının akıllı telefonlara erişmesine izin verebilecek yazılımdaki açıkları kapatmayı hedefliyor.

Daily Mail’in haberine göre, ilk “Hızlı Güvenlik Yanıtı”, iOS, iPadOS ve macOS’un en son sürümlerini çalıştıran Apple cihazlarına sunuldu. Bu, tümü geçen ay piyasaya sürülen iOS 16.4.1, iPadOS 16.4.1 ve macOS 13.3.1 idi.

İlk “Hızlı Güvenlik Yanıtı”nı yüklemek için, cihazın “Ayarlar”ına giderek “Genel” ve “Yazılım Güncellemesi”ni tıklamanız gerekiyor. “iOS Security Response 16.4.1 (a)” yazan bir seçenek ve bunun altında “İndir ve Yükle” yazan bir düğme görünecek.

Bu düğmeyi tıkladıktan sonra “Şimdi Yeniden Başlat”ı seçerseniz, cihazınız güncelleme yüklenmiş olarak kapanıp açılacaktır. Bu işlem birkaç saniye sürecektir ve normal iOS, iPadOS ve macOS güncellemelerinden çok daha hızlı olacaktır.

İlk “Hızlı Güvenlik Yanıtı”, bilgisayar korsanlarının cihaza sızmasına ve “keyfi kod yürütmesine” izin verebilecek iki acil güvenlik açığını giderdi. Apple’a göre, bu kod, korsanlara özel verilere erişim sağlayabilir, cihazın işlevselliği üzerinde kontrol sahibi olmalarına ve kötü amaçlı yazılım yüklemelerine neden olabilirdi.

Şirket, yeni “Hızlı Güvenlik Güncellemeleri”nin, halihazırda kötüye kullanılmış veya var olduğu bildirilen “bazı güvenlik sorunlarını daha hızlı azaltmak” için kullanılabileceğini duyurdu.

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın