Twitter’ın eski CEO’sundan “Türkiye” itirafı! – Teknoloji

Twitter’ın eski CEO’sundan “Türkiye” itirafı! – Teknoloji

Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey, katıldığı bir programda Türkiye, Nijerya ve Hindistan’ın geçtiğimiz yıllarda Twitter’ı kapatmakla tehdit ettiğini söyledi. Dorsey, Breaking Point adlı haber programında yaptığı açıklamada, “Türkiye’den çok fazla talep aldık. Kendi mahkemelerinde savaştık ve genelde kazandık. Ama sürekli bizi kapatmakla tehdit ettiler” dedi.

PLATFORM KAPATMAKLA TEHDİT EDİLDİ

Dorsey, Türkiye, Hindistan ve Nijerya gibi ülkelerin Twitter’dan gazetecilerin hesaplarını kaldırmasını talep ettiğini belirtti. Hindistan hükümetinin, 2020’deki çiftçi protestolarıyla ilgili tweetlerin ve hesapların kaldırılmasını istediğini ve hükümeti eleştiren gazetecileri sansürlemesini talep ettiğini söyledi. Dorsey ayrıca Hindistan’ın, Twitter çalışanlarının evlerini basmakla ve platformu kapatmakla tehdit ettiğini de ifade etti.

Bu açıklamaların ardından Hindistan hükümeti, iddiaları sert bir şekilde reddetti ve Twitter’ı yasaları ihlal etmekle suçladı. Twitter’ın ifade özgürlüğü ilkeleri, birçok ülkede tartışmalı bir konu olmuştur.

Twitter, 2021 yılında Nijerya lideri Muhammadu Buhari’nin ayrılıkçıları tehdit eden bir paylaşımını kaldırdıktan sonra Nijerya’da yasaklanmıştı. Ancak şirket, yerel bir ofis açmayı kabul etmesiyle yasağın kaldırılmasını sağlamıştı.

Jack Dorsey, 2021 yılında Twitter CEO’luğundan ayrıldı ve 2022 yılında Elon Musk tarafından satın alındı. Elon Musk, bu olayın ardından dünyanın en zengin kişisi olarak açıklandı.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın