Avrupa Birliği’den TikTok’a kötü haber! – Teknoloji

Avrupa Birliği’den TikTok’a kötü haber! – Teknoloji

Avrupa Birliği Veri Koruma Kurulu, TikTok’un 13-17 yaş arası kullanıcılarının verilerini koruma konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle İrlanda Veri Koruma Otoritesi tarafından başlatılan soruşturmayla ilgili olarak görüşünü açıkladı.

Veri Koruma Kurulu’nun bağlayıcı nitelikteki kararı, TikTok’un İrlanda merkezli Veri Koruma Otoritesi tarafından çıkartılan cezayı haklı buldu. Bu karar, TikTok’un ceza almasına neden oldu ve milyonlarca poundluk bir ceza ödemesi bekleniyor. Cezanın miktarı önümüzdeki 4 hafta içinde açıklanacak.

Avrupa Birliği Komisyonu, Nisan ayında duyurduğu Dijital Hizmetler Yasası (DSA) çerçevesinde, Avrupa’da faaliyet gösteren büyük dijital platformlar ve arama motorlarına daha sıkı kurallar getireceğini açıklamıştı. Bu düzenleme kapsamında Alibaba, Amazon, Apple AppStore, Booking.com, Facebook, Google Play, Google Maps, Google Shopping, Instagram, LinkedIn, Pinterest, Snapchat, TikTok, Twitter, Wikipedia, YouTube ve Zalando gibi platformlar yer alıyor.

Belirlenen platformların DSA kapsamında dezenformasyonu sınırlama, yasa dışı içeriği hızla kaldırma, reşit olmayanları internet ortamında daha iyi koruma, risk değerlendirmesi yapma, riskleri azaltmaya yönelik adım atma ve dış denetime tabi tutulma gibi kurallara uymaları gerekiyor.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın