Çin’de Sürücüsüz Otomobiller Trafikte Deneniyor! – Otomobil – Ulusal24

Çin’de Sürücüsüz Otomobiller Trafikte Deneniyor! – Otomobil – Ulusal24

Medyada yer alan haberlere göre geleceğin aracı olacağı tahmin edilen sürücüsüz araca ilişkin denemeler de şimdiye kadar muhtemelen kaza endişesi nedeni ile biraz da olsa frenlenmiş olabilir. Bu sebeple de bilgisayar ile yönlendirilen robot otomobiller bugüne kadar Şanghay’da yer alan bir test alanında denenmişti.

Test Baidu ile yapılacak!

Ancak ekonomi dergisi olan Caixin’in yazdıklarına göre Pekin şehrinde Endüstri ve Ulaştırma Bakanlığı, söz konusu araçları büyük şehirlerin tıkanan trafiğine salma hedefinde. Bakanlık şu anda İnternet firması Baidu ile birlikte test araçları hususunda çalışmalar yapıyor.

Geçtiğimiz Temmuz ayında Pekin’de böyle bir otomobil teste tabi tutulmuş ancak direksiyona yine Baidu’nun kurucusu olan Robin Li ihtiyaten oturmuştu. O zamanlar bunun yasa ihlali olup olmadığı bile sorgulandı. Şimdi ise trafikte deneme yapılmasının da yasal hale getirilmesi gerekiyor. Aslına bakılacak olursa Caixin’e göre bu araçlar ile şimdiden trafiğe kapalı alanlarda 5 bin km’ye yakın deneme sürüşü yapılmış durumda.

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın