Karşınızda Su Geçirmeyen Güneş Pili! – Gündem – U24

Karşınızda Su Geçirmeyen Güneş Pili! – Gündem – U24

RIKEN ve Tokyo Üniversitesi iş birliğinde geliştirilmiş olan çok ince yapıdaki fotovoltaik hücre, çift taraflı su geçirmez bir film ile kaplandı ve ortaya güçlü bir güneş pili çıktı. Sıkıştırılabilir, yıkanabilir ve gerilebilir özelliğe sahip olan bu güneş pili kıyafetlere entegre edilebilecek ve aynı zamanda giyilebilir cihazlara güç verebilir nitelikte olacak.

Yıkanabilir güneş pili!

Araştırmacılar, yıkamalara dayanabilen ve ürettiği gücü koruyabilen su geçirmeyen bir güneş pili geliştirdi. Önceki çalışmalarda kullanılmış olan PNTz4T’ye dayanan süper ince, esnek ve organik fotovoltaik hücrelerin her iki tarafı da ışığın hücrelere ulaşmasına izin veren akrilik esaslı olan bir elastomer ile kaplandı. Ancak söz konusu tabaka su ve havanın hücreye işlemesini engellemiş oldu.

Yapılan testlerde cihaz ilk olarak % 7.9 verim ile çalıştı ve santimetrekare başına 7.86 mW güç üretti. Hücreler 2 saat suya batırılıp tekrar test edildiğinde de verimin % 5.4 oranında azalma yaşandığı gözlemlendi. Bunların yanı sıra cihaz 20 tur kadar sıkıştırıldığı takdirde ilk verimin % 80’ine sahip olduğu görüldü.

Yeni fotovoltaik hücreler sıkıştırılabilir ve yıkanabilir olması ile de güneş pilli giyilebilir ürünler için bir ilk olma özelliğine sahip. Bu hücreler vücut ısısını ve kalp atışlarını kaydedebilen sensörleri güçlendirebilirken aynı zamanda sağlık konularında da erken uyarılar sağlayabilir. Bakalım yakın zamanda yeni güneş pillerini kıyafetlerde ya da giyilebilir cihazlarda görebilecek miyiz?

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın