Emre Özpeynirci: “Otomotivde zor günler başlıyor.” – Teknoloji

Emre Özpeynirci: “Otomotivde zor günler başlıyor.” – Teknoloji

Seçim sonrası kurdaki rekor artışlar otomobil fiyatlarında zam fırtınasına neden oldu. Otomotiv sektöründen gelişmeleri duyuran gazeteci Emre Özpeynirci, sektörde sıfır ve ikinci el satışlarıyla ilgili dikkan çeken bir yazı kaleme aldı.

Peynirci, “Türkiye’de sıfır otomotiv pazarı rekor üstüne rekor kırmaya devam ederken, 2.el cephesinde ise işler tersine dönmeye başladı” dedi.

 

Peynirci, gazete Pencere’deki yazısında şu ifadeleri kullandı: 

 

“Haziran ayında 9 günlük bayram tatiline rağmen sıfır otomotiv pazarı yüzde 35,6 artarak 115 bin adetlik rekor satışa ulaşırken, 2.el otomotiv pazarında ise 6 ay sonra ilk kayıp yaşandı.

 

Kuşkusuz 2.el pazarının daralmasında haziran ayındaki uzun bayram tatilin etkisi vardır ama Ticaret Bakanlığı’nın önlemlerinden önce böyle bir düşüş yaşanması önümüzdeki günlere ilişkin pek de olumlu sinyaller vermiyor. 

 

Aslında 2.el pazarında daralma beklentisi haziran başından başlamıştı ve temmuz ayında da aynen devam ettiği görülüyor.

 

Yani artık piyasada ticaret veya yatırım amaçlı sıfır araç alanların, satmak için zorlanacağı, belki de liste fiyatı üstüne satamayacağı bir döneme girdik. 

 

Sonuçta kurlardaki artışa ve tüm araçların yüzde 80’lik ÖTV dilimine girmesiyle en ucuz otomobillerin fiyatının bile 1 milyon TL’den başlaması, alacak kişi sayısını da doğrudan etkiliyor.

 

Sektör yetkilileri de bu sonuçlar sonrası, “2.el pazarı ciddi bir şekilde duruldu. Satıyoruz ama zorlanıyoruz” açıklamasını yapıyorlar. Otomotiv pazarındaki yüksek temponun Eylül ayı ile birlikte eski düzene dönmesi yani düşüşe geçmesi bekleniyor. Zaten son günlerde bayilerin müşteri aramaya başlaması da bunun göstergesi gibi.”


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın