Google bir cihazı daha rafa kaldırma kararı aldı! – Teknoloji

Google bir cihazı daha rafa kaldırma kararı aldı! – Teknoloji

Google, artırılmış gerçeklik (AR) gözlükleri geliştirme projesi olan “Iris”i sonlandırdı. Business Insider’ın bildirdiğine göre, Google birkaç yıl boyunca bu gözlükler üzerinde çalıştı, ancak son zamanlardaki işten çıkarmalar ve şirket içindeki değişiklikler nedeniyle proje rafa kaldırıldı.

Ayrıca, Google’ın eski artırılmış ve sanal gerçeklik yöneticisi Clay Bavor’un şirketten ayrılarak Salesforce eş CEO’su Bret Taylor ile yeni bir girişim kurmaya karar vermesi de Google’ın kararını etkileyen faktörlerden biriydi. Google’ın Iris gözlükleri için stratejisini sürekli değiştirmesi, projede çalışan ekip üyeleri için bir hayal kırıklığı kaynağı oldu.

Chip’te yer alan habere göre Google, kendi AR donanımı üzerinde çalışmayı bırakmış olsa da, artırılmış gerçeklik konusunda hala büyük hedeflere sahip olduğu bildiriliyor. Şirket, kendi donanımını geliştirmek yerine “AR için Android” adında bir platform oluşturmayı tercih etti.

Google, mobil platformu için kullandığı iş modelini benimseyerek AR yazılımını üreticilere lisanslamayı amaçlıyor. Samsung’un “genişletilmiş gerçeklik” giyilebilir cihazları ve gözlükleri için yeni bir platform olan “mikro XR” üzerinde Android XR geliştirmek için çalıştığı bildiriliyor.

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın