iOS 17 bugün tanıtılıyor: İşte iPhone’lara gelecek yeni özellikler! – Teknoloji

iOS 17 bugün tanıtılıyor: İşte iPhone’lara gelecek yeni özellikler! – Teknoloji

Apple, her yıl merakla beklenen Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC) 2023 yılı programını bu akşam gerçekleştiriyor. Konferansta Apple’ın yepyeni bir sektöre, sanal ve artırılmış gerçekliğe girişi de beklenirken elbette iOS 17 de odakta olacak.

Peki, Apple’ın tanıtacağı yeni iOS işletim sistemi sürümü iOS 17, beraberinde hangi yenilikleri getiriyor?

İşte WebTekno’nun haberine göre; bugüne kadar ortaya atılan beklentiler ve iddialar…

IOS 17 NELER SUNACAK?

APPLE ÜRÜNLERİYLE EŞ ZAMANLI OLARAK KULLANILABİLECEK

iOS 17 ile birlikte gelen büyük yeniliklerden biri, Apple’ın ekosistemine giren ürün ve teknolojilerle ilgili olacak. Apple’ın karma gerçeklik gözlüğü, sadece tek başına çalışabilen bir cihaz olmayacak.

Bunun yerine cihaz, iPhone ve diğer Apple ürünleriyle birlikte eş zamanlı olarak da kullanılabilecek. 

DİNAMIK ADA GELİŞTİRİLECEK

Apple’ın iPhone 14 Pro serisinde çentiği ortadan kaldırmasıyla hayatımıza giren Dinamik Ada, artık çok daha işlevsel olacak. Artık bir serideki tüm modellerde bulunan Dinamik Ada’da bu artan işlevselliği sağlayacak özellikler ise henüz bilinmiyor.

CİHAZLARI “AKILLI EKRANLARA” DÖNÜŞTÜRECEK

iOS 17, iPhone’ları kullanmıyorken cihazları “akıllı ekranlara” dönüştürecek. Daha önce Mark Gurman tarafından paylaşılan bilgilere göre iPhone’ları yatay pozisyonda kilitlediğinizde cihazınız bambaşka fonksiyonlar kazanacak.

Örneğin, telefon yatay pozisyonda bir yere bırakıldığında takvim etkinlikleri, bildirimler, hava durumu bilgisi gibi bilgileri gösterecek. iPhone’lar, yatak başına konan ekranlara dönüşebilecek. 

KİLİT EKRANINA GELECEK YENİLİKLER

Kilit ekranına gelecek diğer yenilikler arasında ise yazı boyutunu ayarlama özelliği ve canlı aktiviteler de bulunuyor. Canlı aktiviteler ile haritalarda açtığınız bir yol tarifi gibi işlemler, cihaz kilitliyken bile ekrandan takip edilebilecek.

DENETİM MERKEZİ YENİDEN DÜZENLENECEK

iOS 17 ile birlikte sunulması beklenen yenilikler, Denetim Merkezi’nde de kendisini gösterecek. Üstelik bu yenilikler oldukça büyük yenilikler olacak. Ancak ortada böyle bir iddia olsa da henüz detayları bilinmiyor.

YEPYENİ BİR “GÜNLÜK” UYGULAMASI

The Wall Street Journal tarafından paylaşılan bu bilgiye göre ise Apple, iOS 17 ile günlük tarzında bir uygulama sunacak. Bu uygulamada kullanıcılar, günlük yaşamlarındaki aktivitelerini kayıt altına alacak.

Fakat uygulama sadece bununla sınırlı olmayacak. Apple, kullanıcının girdiği bilgileri analiz edecek, kullanıcının evde ne kadar zaman geçirdiğini, bir günde standart akışın dışına çıkılıp çıkılmadığını, çıkıldıysa ne yapıldığını dahi öğrenebilecek. Tabii tüm bu veriler, gizlilik için sadece cihazda depolanacak.

SAĞLIK UYGULAMASI YENİLİKLERİ

İddialara göre Sağlık uygulaması, artık duygu durumunu da takip etmeye başlayacak. Kullanıcılara bir günü hakkında sorular sorulacak ve biriken cevaplarla öneriler sunulabilecek.

ÜÇÜNCÜ TARAF İOS UYGULAMA İNDİRİLMESİNE İZİN VERECEK

Avrupa Birliği’nin verdiği karar ile birlikte Apple’ın 2024 yılı itibarıyla uygulamaları sadece App Store’dan indirtme dayatmasını ortadan kaldırması gerekiyor. iOS 17 ile birlikte bu konuda bir başlangıç yapılması ve üçüncü taraf platformlardan iOS uygulamaları indirmeye izin vermesi bekleniyor.


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın