Spotify: “Türk halk müziği dinlenmeleri yüzde 260’ın üzerinde arttı.” – Teknoloji

Spotify: “Türk halk müziği dinlenmeleri yüzde 260’ın üzerinde arttı.” – Teknoloji

Dijital müzik platformu Spotify, Türkiye’deki kullanıcıların dinledikleri şarkıları inceledi. Üyelerinin tercih ettiği şarkılar Spotify, Türk halk müziğine gösterilen ilgilinin yüzde 260 oranında arttığını açıkladı.

EN ÇOK NEŞET ERTAŞ DİNLENDİ

2018’den 2022 yılına kadar en çok dinlenen halk müziği sanatçısı Neşet Ertaş oldu. Neşet Ertaş’ı Selda Bağcan takip ederken, en çok dinlenen üçüncü halk müziği sanatçısı ise Musa Eroğlu oldu.

EN ÇOK DİNLENEN ŞARKILAR: ‘MİHRİBAN’, ‘SÖYLE SUNAM’, ‘YOLCU’

En çok dinlenen Türk Halk müziği parçaları içinde ise Musa Eroğlu’ndan “Mihriban”ı sırasıyla Nurettin Rençber’den “Söyle Sunam” ve Neşet Ertaş’tan “Yolcu” takip etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Spotify Güney ve Doğu Avrupa Müzik Direktörü Melanie Parejo, şu ifadeleri kullandı:

“Son yıllarda hem Türk halk müziğinin hem de halk müziği severlerin değişimini yakından takip ediyoruz ve yüzyıllar boyunca çok çeşitli duyguların ifade şekli olan bu müzik türünün hiç eskimediği de aşikar. Halk müziğinin yepyeni yorumlamalarla özellikle Z kuşağının ilgisini çektiği de yadsınamaz bir gerçek. Türk Halk müziğinin, Gaye Su Akyol gibi sanatçıların deneysel sound’ların katkısıyla Anadolu ve psych rock’ı yeniden canlandırması veya Emir Can İğrek’in folk-pop parçası Ali Cabbar’da gördüğümüz gibi farklı türlerin kaynaşmasının etkisiyle bir evrim geçirdiğine de şahit oluyoruz. Melike Şahin’den Diva Yorgun ve Hey! Douglas’tan Leylim Leylim gibi çok sevilen parçaların yorumlamaları da türün yükselişe geçmesine katkıda bulunuyor.”

INSTAGRAM PAYLAŞIMLARINDA DA NEŞET ERTAŞ BİRİNCİ

Tele1’in haberine göre, spotify kullanıcıları tarafından Instagram’da en çok paylaşılan ilk üç halk müziği parçasının hepsi Neşet Ertaş’a ait. Bunlar, “Yalan Dünya,” “Neredesin Sen” ve “Sen Benimsin Ben Senin”.

Kullanıcıların gün içinde halk müziğini en çok dinlediği saatin ise 18.00 olduğu açıklandı.

2018 ile 2022 yılları arasında Karadeniz müziğine ait dinlenme oranında yüzde 230’un üzerinde yükseliş yaşanırken özellikle “kara” ve “karadeniz” anahtar kelimeleriyle yapılan aramalar, platformda yapılan en sık aramalarda üst sıralarda yer aldı. Türün en çok dinlenenleri ise sırasıyla Kazım Koyuncu, Volkan Konak ve Fuat Saka oldu.

Platformda kullanıcılar tarafından oluşturulan çalma listelerine en sık eklenen şarkıların başında Musa Eroğlu’ndan “Mihriban” gelirken, Ender Balkır’ın “Ruhumda Sızı”sı ikinci, Cengiz Özkan’ın “Bir Ay Doğar” türküsü ise üçüncü oldu.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın