Tüketiciyi yanıltıcı reklamlara 43,7 milyon lira ceza kesildi! – Teknoloji

Tüketiciyi yanıltıcı reklamlara 43,7 milyon lira ceza kesildi! – Teknoloji

Reklam Kurulu, yılın ilk 7 ayında bin 109 dosyada tespit edilen aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulamalarla ilgili olarak 43,7 milyon lira idari para cezası ve durdurma kararı uygulanmasına karar verdi.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Reklam Kurulu, 11 Temmuz’da gerçekleştirilen toplantısında, tüketicileri aldatan, yanıltan ve tecrübe ile bilgi eksikliklerini istismar eden reklamlarla haksız ticari uygulamalar konusunda çeşitli idari yaptırımlar uyguladı.

Bu ayki toplantıda görüşülen 94 dosyanın 80’i mevzuata aykırı bulunurken, bu reklam ve ticari uygulamalar için toplamda 6 milyon 70 bin 113 lira idari para cezası ve 6 dosya için erişim engeli kararı verildi.

Reklam Kurulu, bu yılın ilk 7 ayında 1253 dosya üzerinde çalışma yaptı. Bin 109 dosyada aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama tespit edilerek durdurma cezası uygulanmasına ek olarak, 43 milyon 733 bin 953 lira idari para cezası ve 34 dosyada erişimin engellenmesi kararı verildi.

Bu ayki toplantının ana gündem başlığı, reklamlarda “ana vaat-istisna” uyumsuzluklarıydı. Özellikle çeşitli kampanya reklamlarında, kampanyanın temel unsurlarının açık ve anlaşılır bir şekilde belirtilmediği örneklerle tüketicilerin karşısına çıkan uyumsuzluklar tespit edildi.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın