Apple Kullanıcıları Tehlikede Mi? – Gündem – Ulusal24

Apple Kullanıcıları Tehlikede Mi? – Gündem – Ulusal24

Apple kullanıcıları büyük efi yazılım zafiyeti yani büyük bir tehlike ile karşı karşıya. Uzun süredir üreticilerin güvenlik zafiyetlerinden etkilenmemek adına işletim sisteminin güncel tutulması gerektiğini söylemesi bu kez tespit edilen zafiyeti kapatmak için yeterli değil zira Apple söz konusu zafiyeti kapatacak olan güncellemeyi yüklemesi için kullanıcılarını uyarmıyor!

Efi yazılım zafiyeti nedir?

Apple, Intel’in üretmiş olduğu EFI sistemini bilgisayarların işletim sistemine başlatana kadar olan süreç içerisindeki güvenlik kontrolleri ve sistem testlerini yapması adına yıllardır kullanıyor. Ancak bu sistemde keşfedilmiş olan bir güvenlik zafiyeti nedeni ile hackerlar sisteme henüz işletim sistemi açılmadan yüksek yetki ile erişebiliyor. Bu nedenle işletim sistemi ne kadar güncel olsa da bu durum hacker için bir önem ifade etmiyor.

Güncelleştirmeyi alan şanslı Apple kullanıcılarının da pek çoğu güvenlik zafiyetini kapatan yamanın yüklenmemiş olması sebebi ile hala zafiyete karşı savunmasız durumda. Duo Labs adlı güvenlik firmasının çıkarmış olduğu rapora bakacak olursak yaklaşık olarak 75 bin macOS kullanıcısı efi yazılım zafiyeti nedeni ile hacklenebilir durumda.

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın