WhatsApp’tan yeni özellik; Bilinmeyen kullanıcılar sessize alınabilecek – Teknoloji

WhatsApp’tan yeni özellik; Bilinmeyen kullanıcılar sessize alınabilecek – Teknoloji

WhatsApp, kullanıcılarını spam ve dolandırıcılık amaçlı aramalardan koruyacak önemli bir yeniliği duyurdu. WhatsApp yetkilileri, bilinmeyen numaralardan gelen aramaları sessize alabilme özelliğinin, kullanıcıların güvenliğini artırırken rahatsız edici iletişimleri en aza indirmek için tasarlandığını açıkladı.

Günümüzde, dolandırıcılar ve spam gönderenler sıklıkla anlık mesajlaşma uygulamalarını kullanarak insanları rahatsız ediyor ve kişisel bilgilerini ele geçirmeye çalışıyor. WhatsApp, kullanıcıların bu tür sorunlarla karşılaşma ihtimalini azaltmak amacıyla, “otomatik sessize alma” özelliğini hayata geçirmiş bulunuyor.

Şirket konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bilinmeyen Kullanıcıları Sessize Alma özelliği daha fazla koruma için spam, dolandırıcılık girişimleri ve bilinmeyen kişilerden gelen aramaları otomatik olarak filtrelemeye yardımcı olur. Gelen aramalarınız üzerinde size daha fazla gizlilik ve kontrol sunmak için tasarlanmıştır.” dedi.

WhatsApp’taki Ayarlar – Gizlilik – Aramalar bölümüne yerleştirilen “Bilinmeyen Kullanıcıları Sessize Alın” seçeneği varsayılan olarak kapalı gelecek.

Fakat bunu aktif ettiğinizde telefon rehberinizde kayıtlı olmayan veya daha önce WhatsApp’ta iletişim kurmadığınız kişilerden gelen aramalar telefonunuzda çalmayacak ancak bu aramalar, bildirimlerde ve WhatsApp’ın Aramalar sekmesinde görünmeye devam edecek.

Bu özelliği kullanarak susturulmuş bir kişiyi isterseniz daha sonra arayabileceksiniz. Fakat WhatsApp, susturulmuş bir kişiyi arayan veya mesaj atan kullanıcıların, onun gelecekteki aramalarını bir daha otomatik olarak sessize alamayacağını belirtiyor.

Bilinmeyen numaraları sessize almaya ek olarak WhatsApp, yeni Gizlilik Kontrolünü de kullanıma sunduğunu duyurdu. Kullanıcıların WhatsApp’taki gizliliğini ve güvenliğini sağlamaya yardımcı olması için geliştirilen bu özellik ile mesajlarınızın, aramalarınızın ve kişisel bilgilerinizin güvenliğini artıran birden çok gizlilik katmanına göz atabilirsiniz.

Gizlilik Kontrolünü kullanmak için, WhatsApp’taki Ayarlar – Gizlilik bölümüne girebilir ve ekranın üstünde çıkan “Kontrolü başlat” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın